فعالیت های بیمار پس از آنژیوگرافی

شما می توانید به شکل آهسته و با یک روند کند ، فعالیت های خود را افزایش دهید. بر روی سطوح صاف کمی راه بروید و این کار را سه الی چهار بار هر روز تکرار کنید. این کار برای هفته اول پس از آنژیوگرافی بیمار کافی است. اگر مشکلی پیش نیاید و بدن بتواند این میزان از حرکت را تحمل کند امکان افزایش آن فراهم است. از تمرین و ورزش در دمای خیلی بالا یا پایین اجتناب کنید.

برای دو روز اول پس از پروسه درمانی خود، بالا رفتن از پله ها را تنها به دو بار در روز محدود کنید.

هیچگونه فعالیت بدنی شدید و سنگینی نظیر ورزش، دویدن، کشیدن و هل دادن را تا یک هفته پس از آنژیوگرافی خود انجام ندهید. تا حدود یک هفته نباید چیزی سنگین تر از ۲.۲ کیلوگرم را بلند کنید.

۳ روز (حدود ۷۲ ساعت) پس از پروسه درمانی خود امکان رانندگی را خواهید داشت. این رانندگی به اتومبیل محدود می شود. قبل از این کار مطمئن شوید که توانایی رساندن پا به پدال ها بدون داشتن هیچ دردی را دارید یا خیر. برای برخی افراد ممکن است رانندگی حتی بعد از گذز ۷۲ ساعت از آنژیوگرافی ممکن نباشد.

اگر اهل کشیدن سیگار هستید لطفا آن را ترک کنید. سیگار کشیدن ریسک ابتلا به بیماری های قلبی، بیماری شریان های کاروتید، سرطان ریه و بیماری شریان محیطی را بالا می برد.

بهداشت شخصی/استحمام بعد از آنژیوگرافی

بهتر است یک روز قبل از پروسه درمانی خود حمام بروید. پس از آنژیوگرافی به مدت یک هفته از رفتن به داخل وان آب، جکوزی یا استخر اجتناب کنید.

ناحیه ورود کاتتر به بدن را به آرامی با آب و صابون در داخل حمام بشورید. به کمک یک حوله تمیز این ناحیه را به آرامی و با ضربه های آرام خشک کنید. از مالش دادن ناحیه به کمک حوله یا دست اجتناب کنید. از خشک و تمیز بودن ناحیه کشاله ران اطمینان حاصل نمایید. هرگز از کرم و لوسیون در ناحیه ورود کاتتر به بدن استفاده نکنید.

رژیم غذایی و غذاهای مصرفی بیمار

شما می توانید رژیم غذایی عادی خود را پس از رسیدن به خانه از سر بگیرید، مگر اینکه پزشک معالج دستورالعملی خلاف این موضوع را داده باشد.

برای بیشتر افراد، رژیم غذایی با چربی های کمتر اشباع شده و کلسترول پایین که در آن مصرف میوه ها، سبزیجات و غلات فراوان باشد، گزینه مناسبی است. مگر این که پزشک معالج یک رژیم غذایی خاص را به بیمار خود ارائه کند.

برگشتن به سر کار پس از آنژیوگرافی

برای داشتن مرخصی حداقل برای یک هفته برنامه ریزی داشته باشید. بازگشت به سر کار به این موضوع بستگی دارد که چه پروسه درمانی را گذرانده باشید و این که آیا بر روی بدن شما برش جراحی وجود دارد یا خیر. همچنین نوع کار شما و میزان انرژی مورد نیاز آن در این زمینه مد نظر قرار گرفته می شوند.

اگر در شغل خود آنچنان نیازی به فعالیت بدنی ندارید، در این صورت امکان شروع آن تنها ۷۲ ساعت پس از انجام آنژیوگرافی فراهم است. قبل از ترک کردن بیمارستان در مورد این موضوع نیز با شما صحبت خواهد شد.

ناحیه برش روی پوست بیمار

بیشتر بیماران در اثر آنژیوگرافی هیچ برش جراحی بر روی پوست خود نخواهند داشت. معمولا یک حفره کوچک در ناحیه کشاله ران یا دست ایجاد می شود تا کاتتر از طریق آن وارد بدن شود. اگر وقتی به خانه می رسید یک بانداژ بر روی آن قرار دارد می توانید روز بعد آن را در حمام به آرامی از روی پوست جدا کنید.

اگر در ناحیه سوراخ روی پوست کشاله ران یا دست خود خون ریزی دارید، دراز بکشید و این ناحیه را به مدت بیست دقیقه فشار دهید. اگر پس از ۲۰ دقیقه فشار خون ریزی ادامه پیدا کرد و یا توانایی متوقف کردن آن را نداشتید حتما با اورژانس تماس بگیرید.

اگر یک برش بر روی پوست شما ایجاد شده است: وجود قرمزی و ورم در هفته اول پس از پروسه آنژیوگرافی کاملا عادی است. تا چند هفته پس از پروسه درمانی، ناحیه برش کمی برآمدگی دارد و این موضوعی کاملا طبیعی است.

درم باند (Dermbond) یک چسب قوی است که تاکنون بارها جهت بستن ناحیه برش مورد استفاده قرار گرفته است. در ناحیه زیر پوست چند بخیه وجود دارد که این موارد به مرور زمان جذب بدن می شوند. چسب مذکور تا مدتی براق به نظر می رسد و سپس چسبناک و تیره شده و کم کم ناپدید می شود. از مالش دادن ناحیه برش اجتناب کنید. این چسب مخصوص در عرض یک الی دو هفته پس از پروسه درمانی حل می شود.

دارو هایی که به بیمار تجویز می شوند

مصرف به موقع و دقیق دارو هایی که توسط پزشک تجویز می شوند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بسیاری از افراد معمولا پس از این پروسه درمانی درد زیادی در بدن خود ندارند. اما اگر تا حدی ناراحتی و درد را در ناحیه ورود کاتتر به بدن احساس می کنید امکان استفاده از دارو های بدون نیاز به تجویز پزشک نظیر استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل) وجود دارد. البته ممکن است بنا به دلایل خاص و به جهت حفظ سلامتی، از شما خواسته شود این دارو ها را مورد استفاده قرار ندهید. این دارو ها را متناسب با دستور العمل مصرفی روی بسته بندی استفاده کنید.

در صورت داشتن هر یک از علائم زیر حتما با پزشک جراح خود تماس بگیرید :

⭕ خون ریزی در ناحیه ورود کاتتر به بدن یا ناحیه برش جراحی که با کمک فشار دادن متوقف نمی شود.

⭕ وجود ورم دردناک در ناحیه ورود کاتتر به بدن

⭕ درد شدید در ناحیه ورود کاتتر به داخل بدن، قرمزی، ورم یا خروج چرک از آن

⭕ درد در ناحیه قفسه سینه یا داشتن تنگی نفس

⭕ حس سردی، درد یا بی حسی پاها

⭕ داشتن لرز و یا تب بالای ۱۰۱ درجه فارانهایت

⭕ داشتن ورم در ناحیه دست یا پا که با قرار دادن آن در حالت ارتفاع به نسبت قلب برطرف نمی شود

جلسات معاینه پس از آنژیوگرافی

قبل از این که قرار باشد از بیمارستان مرخص شده و به خانه بروید ، یک وقت معاینه برای آینده با شما تنظیم می شود تا پزشک جراح بتواند شرایط را پس از گذر مدتی خاص بررسی کند.

پزشکان در این جلسات معاینه به بررسی ناحیه برش برای جراحی و میزان بهبود آن می پردازند و وقت های معاینه و تصویر برداری مهمی را برای بیمار تنظیم می کنند. حاضر شدن در این جلسات معاینه و ملاقات به شکل دقیق و منظم از اهمیت بالای برخوردار است چرا که پزشک باید مطمئن شود استنت جدید شما کارکرد مناسب و صحیحی دارد.

دکتر رضا مطلوب

فوق تخصص اندوواسکولار و متخصص جراحی عروق

[wp_ulike]
دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب، دارای تخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی عروق و اندوواسکولار از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

نظر خود را بنویسید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. فیلد هایی که با * مشخص شده اند را باید تکمیل کنید.

زنبیل خرید