بیمارانی که با مشکلات قلبی مواجه هستند معمولا با اطلاعات تخصصی زیادی روبرو می‌شوند که درک آنها برای بیشتر افراد دشوار است. در این متن تلاش کرده ایم واژه نامه مختصر و مفیدی از اصطلاحات این حوزه برای شما فراهم کنیم تا بدین ترتیب فرصت مناسبی برای درک بیماران از فرآیند درمانی خود ایجاد کنیم.

فهرست موضوعات

ابلیشن صافنوس

 نوعی جراحی حداقل تهاجمی است که در آن کاتتر (لوله) ویژه ای وارد رگ‌ها می‌شود و با ایجاد حرارت وریدها را مهر و موم می‌کند. این درمان برای رگ‌های واریس استفاده می‌شود.

آترواسکلروز، آرترواسکلروز یا تصلب شرایین

لغتی یونانی است که از ترکیب آترو (خمیر) و اسکلروز (سفتی) ایجاد شده است. در این فرآیند در داخل شریان‌ها ذخایری از چربی‌ها، کلسترول، کلسیوم یا فیبرین ایجاد می‌شوند. این ذخایر با نام پلاک شناخته می‌شوند. با افزایش سن بیمار، دیوارهای شریانی ضخیم می‌شوند و فیبرهای آن تحلیل می‌روند. این موضوع باعث سخت شدن شریان می‌شود.

آرتریوگرام

یک روش تصویربرداری است که برای تعیین انسدادهای شریانی بدن استفاده می‌شود. این روش نقشه راهی از شریان‌های بیمار ایجاد می‌کند. این تصویربرداری با کمک قرار دادن یک لوله کوچک در شریان انجام می‌شود، این لوله به تزریق حاجب در شریان‌ها می‌پردازد. این روش با نام آنژیوگرام نیز شناخته می‌شود.

آسپرین

دارویی است که برای رقیق تر کردن خون استفاده می‌شود.

استاز درماتیت

به التهابی در پوست گفته می‌شود که توسط ورم مزمن ایجاد می‌شود.

استنت

لوله‌های مش سیمی، که با جراحی در درون شریان‌ها قرار می‌گیرند (اخیرا به وسیله آنژیوپلاستی وارد بدن می‌شوند)، این لوله‌ از طریق یک کاتتر به شریان مورد نظر وارد می‌شود. این مش در محل درمان باز می‌شود تا بدین ترتیب یک پشتیبان محکم برای باز نگه داشتن شریان مسدود شده ایجاد کند و مانع از باریک شدن مجدد شریان شود.

اسکلروتراپی

نوعی روش درمانی است که برای رگ‌های واریس یا رگ‌های عنکبوتی کوچک به کار می‌رود، این روش با تزریق یا استفاده از لیزر به بستن این رگ‌ها کمک می‌کند.

اسکن داپلکس اولتراسونیک

نوعی آزمایش تشخیصی است که برای بیماری شریانی محیطی استفاده می‌شود، این روش به تصویربرداری از شریان‌ها و وریدها می‌پردازد و برای این کار از تجهیزات فرا صوت استفاده می‌کند. این آزمایش برای تعیین محل شریان‌های مسدود شده یا اندازه گیری ابعاد آنها انجام می‌شود.

آمبولی ریوی

در سمت وریدی جریان خون (سیاهرگ‌ها)، لخته خونی که از محل چسبیدگی خود جدا شود و به قلب یا شش وارد شود، آمبولی خوانده می‌شود. این لخته می‌تواند موجب ایست قلبی شود.

آموروز فاگاکس (Amurosis fugax)

 به کوری یا کاهش بینایی به واسطه مسدود شدن جریان خون چشم به واسطه پلاک‌ها گفته می‌شود.

اندراترکتومی

نوعی روش جراحی است که از آن برای حذف پلاک‌ها از دیواره داخلی شریان‌های آسیب دیده استفاده می‌شود.

اندوگرفت

به قطعه پیوندی ای گفته می‌شود که از آن برای درمان آنوریسم استفاده می‌شود.

اندوواسکولار

به درمان یا بازسازی شریان با استفاده از روش‌های با تهاجم حداقلی گفته می‌شود.

آنژیوگرافی

نوعی آزمایش تخصصی است که از حاجب برای ارزیابی رگ‌ها استفاده می‌کند. این آزمایش وجود انسداد در رگ‌ها را تشخیص می‌دهد.

آنژیوپلاستی (بالون زدن)

 آنژیوپلاستی نوعی روش درمانی است که به گشاده کردن رگ‌های بسته شده به وسیله بیماری‌های عروقی کمک می‌کند. در این روش درمانی یک لوله به همراه یک بالون باز نشده وارد رگ باریک شده می‌شود و این لوله به محل باریک شدگی منتقل می‌شود. در ادامه این بالون باز می‌شود تا پلاک‌ها شکسته شوند و رگ باز شود. 

انسولین

هورمونی است که توسط پانکراس تولید می‌شود و برای جذب قند در بدن ضرورت دارد.

آنوریسم

 به ضعیف شدن غیر عادی دیوارهای رگ گفته می‌شود. این بیماری، ظاهری بادکنکی در رگ ایجاد می‌کند و رگ را دو برابر بزرگ تر از حالت عادی می‌کند.

آنوریسم آئورت شکمی (AAA)

این بیماری به ضعیف شدن یا متورم شدن رگ‌های اصلی شکم اشاره دارد.

آنوریسم آئورت قفسه سینه یا آنوریسم آئورت صدری

به نوعی از آنوریسم گفته می‌شود که در آن بخشی از آئورت که از قلب به سمت دیافراگم می‌رود، درگیر می‌شود.

آنوریسم پاره شده (Ruptured aneurysm)

 زمانی که رگ‌های گشاد شده شروع به نشتی می‌کنند این مشکل ایجاد می‌شود. این موضوع خصوصا در آئورت شکمی رخ می‌دهد.

ایسکمی

زمانی که یک عضو (قلب، مغز، کلیه، پا و …) جریان خون کافی نداشته باشد و کمبود اکسیژن و مواد مغذی عملکرد آن عضو را تضعیف کند.

ایسکمی مزانتریک

به کاهش جریان خون در روده کوچک و بزرگ گفته می‌شود. علائم این بیماری می‌تواند شامل دردهای شکمی ناگهانی، باد شکم، وجود خون در مدفوع، اسهال یا استفراغ باشند. تغییرات مزمن می‌تواند شامل کاهش وزن و ترس از غذا خوردن باشند.

آئورت

به رگ اصلی انتقال خون در بدن، آئورت گفته می‌شود. این رگ خون را از قلب به باقی اعضای بدن منتقل می‌کند و در سینه و شکم جای دارد.

بالون

 وسیله ای است که برای باز کردن رگ‌ها استفاده می‌شود.

باندهای ویژه اونا بوت (Unna boot)

نوعی پوشش دارویی ویژه است که برای پاها استفاده می‌شود. این پوشش برای کنترل ورم و درمان زخم‌های پوستی به کار می‌رود.

بای پس (دور زدن)

یک عمل جراحی باز است که برای تغییر جهت جریان خون در اطراف یک شریان مسدود شده انجام می‌شود.

بای پس آئورتی

به روشی درمانی گفته می‌شود که در آن یک رگ یا لوله پلاستیکی برای جابجا کردن جریان خون از یک بخش آسیب دیده از آئورت، در بدن دوخته می‌شود.

بای پس پا

 در این روش یک ورید یا لوله پلاستیکی در رگ های خونی پا دوخته می شود تا بدین جهت جریان خون از بخش‌های بیمار رگ‌های خونی دور زده شود.

بیماری انسداد آئورت

این بیماری به تصلب شریان ناشی از جمع شدن پلاکت‌ها در آئورت شکمی گفته می‌شود. این بیماری موجب انسداد قابل توجه جریان خون آئورتی به شکم و پا می‌شود.

بیماری بورگر

 به التهاب رگ‌های کوچک و متوسط در دستان و پاها گفته می‌شود. این بیماری بیشتر در افراد سیگاری رخ می‌دهد.

بیماری شریان محیطی (PAD)

بیماری شریانی محیطی یک اختلال رایج است که در بخش‌های شریانی سیستم گردش خون (پاها، لگن، گردن و مغز) رخ می‌دهد. در این بیماری بافت دیواره شریان به آرامی باریک می‌شود. این مشکل به وسیله لخته‌های نامنظمی رخ می‌دهد که به وسیله پلاک‌ها یا کلسترول ایجاد می‌شوند. این بیماری تاثیری جدی بر زندگی بیمار دارد، زیرا موجب انسداد در قلب و مغز می‌شود و خطر مرگ به وسیله سکته مغزی و حمله قلبی را ایجاد می‌کند.

بیماری عروقی کلیوی

ایجاد پلاک آترواسکلروتیک در درون شریان‌ها منتهی به کلیه می‌تواند فشار خون را به شدت افزایش دهد و درمان با داروهای فشار خون را مشکل کند.

بیماری فشار خون (هایپرتنشن)

زمانی که فشار موجود در شریان‌ها به شکل ادامه داری بالاتر از سطح طبیعی باشد، این موضوع خطر سکته یا حمله قلبی را افزایش می‌دهد. به این مسئله مشکل فشار خون بالا نیز گفته می‌شود.

پروب داپلر

نوعی ابزار تشخیصی است که از سونوگرافی شدت پایین برای تصویربرداری و شناسایی سرعت جریان خون در شریان‌ها و ورید‌ها استفاده می‌کند. داپلکس به ترکیبی از داپلر و سونوگرافی معمولی گفته می‌شود.

پلاک

مواد سازنده موجود در درون بافت داخلی شریان که از کلسترول و مواد چرب ساخته شده اند.

پیوند استنت آئورت

در این روش درمانی، یک لوله استنت پیوندی از طریق یکی از رگ‌های خونی موجود در کشاله ران وارد آئورت می‌شود. این استنت در درون آنوریسم قرار داده می‌شود و خون می‌تواند از طریق آن جریان پیدا کند و بدین ترتیب فشار موجود در آنوریسم کاهش پیدا می‌کند.

پیوند شریانی وریدی

در این روش با استفاده از یک لوله دست ساز به ایجاد ارتباط میان یک رگ و یک ورید پرداخته می‌شود. این ارتباط برای همودیالیز در بیماران دیالیزی استفاده می‌شود.

ترومبوز

به مسدود شدن شریان‌ها یا وریدها گفته می‌شود.

ترومبوز ورید عمقی (DVT)

به لخته شدن خون در ورید‌ها که به وسیله جراحت، عدم تحرک یا عوامل ایجاد لخته ایجاد می‌شود، ترومبوز ورید عمقی گفته می‌شود. این مشکل معمولا در پای افراد رخ می‌دهد.

ترومبولیز

یک روال رادیولوژی است که از دارو برای کمک به حل شدن لخته‌های خونی سیستم وریدی یا شریانی استفاده می‌کند.

تری گلیسیریدها

شکل شیمیایی بیشتر چربی‌های غذا، تری گلیسیرید خوانده می‌شود.

تنگی مجرا

به باریک شدن رگ‌های خونی، نظیر شریان‌ها و ورید‌ها گفته می‌شود.

تنگی مجرای شریان کلیوی

این بیماری به دلیل باریک شدن شریان تامین کننده خون کلیه ایجاد می‌شود.

جراحی آئورت

در این روش درمانی، جراح بدن بیمار را در ناحیه شکم باز می‌کند و در ادامه به رفع آنوریسم و انسدادهای موجود در بدن می‌پردازد.

حاجب

نوعی مایع است که در زمان آنژیوگرافی به بدن تزریق می‌شود. خواص رنگی این مایع به عکس برداری با امواج رادیویی کمک می‌کند و این عمل ارزیابی مناطق مسدود در شریان‌ها را ممکن می‌کند.

حذف وریدها

 نوعی عمل جراحی است که شامل حذف وریدهای بیمار از طریق چند برش کوچک می‌شود.

حمله ایسکمی گذرا (TIA)

 به اختلالی موقتی در بینایی گفته می‌شود که به صورت تاری چشم یا پوشاندن چشم با یک پرده ظاهر می‌شود. این مشکل ظرف چند ثانیه یا دقیقه برطرف می‌شود. این موضوع به وسیله جابجایی پلاک‌ها رخ می‌دهد.

حوادث عروق مغزی (CVA)

 کمبود خون در بخش‌هایی از مغز می‌تواند باعث از دست رفتم قدرت تکلم، نابینایی، فلج یا ناتوانی شود، این مشکلات حوادث عروق مغزی نامیده می‌شوند.

خون رسانی مجدد یا ریوسکولاریزیشن

عمل جراحی ای که جریان خون موجود در شریان‌ها را به حالت عادی باز می‌گرداند.

داروهای عروقی

 به داروهایی گفته می‌شود که برای درمان بیماری‌های عروقی به کار برده می‌شوند.

درد استراحت (Rest Pain)

به درد پای مشخصی گفته می‌شود که با استراحت شروع می‌شود. این مشکل می‌تواند به دلیل کمبود جریان خون در پا ایجاد شود.

دسترسی پوستی

در این روش سوزن یا کاتتر از طریق پوست به شریان یا ورید مورد نیاز وارد می‌شوند.

دیابت ملیتوس

نوعی اختلال سوخت و ساز بدن که در آن بدن انسولین تولید نمی‌کند (نوع ۱) یا زمانی که بدن نمی‌تواند انسولین کافی تولید کند یا به شکل مناسبی از آن استفاده کند (نوع ۲).

دیالیز

 به روشی مکانیکی گفته می‌شود که به وسیله آن خون بیمار پاک سازی می‌شود. این روش برای بیمارانی به کار می‌رود که کلیه‌های آنها از کار افتاده اند.

دیالیز صفاقی یا پریتونئال

 این روش از بافت داخلی طبیعی شکم استفاده می‌کند. یک مایع از طریق دیالیز صفاقی در شکم قرار داده می‌شود و بافت داخلی طبیعی شکم به تمیز کردن خون از سموم کمک می‌کند.

دیسپلازی لیفی ـ عضلانی یا دیسپلازی فیبروماسکولار (FMD)

به باریک شدن شریان به واسطه انقباض ناخواسته در لایه‌های باریک ماهیچه موجود در دیواره شریان‌ها گفته می‌شود.

رگ عنکبوتی

به رگ‌های واریسی بسیار کوچک گفته می‌شود. این رگ‌ها به طور معمول با عمل‌های زیبایی درمان می‌شوند.

رگ‌ها

به ساختارهای لوله مانندی گفته می‌شود که در سیستمی گردشی مسئولیت جابجایی خون در بدن را بر عهده دارند. سه نوع از رگ‌ها عبارتند از وریدها، شریان‌ها و لنفاوی‌ها. مویرگ‌ها، ساختارهای میکروسکوپیکی هستند که شریان‌ها و وریدها را به بافت‌ها مرتبط می‌کنند.

رگ‌های واریس

رگ‌های سطحی بزرگ شده ای هستند که معمولا در پاها ایجاد می‌شوند، این رگ‌ها می‌توانند باعث سنگینی، ضربان داشتن یا درد گرفتن پا شوند و می‌توانند ظاهر ناخوشایندی را برای فرد ایجاد کنند.

روش VNUS

 یک روش حداقل تهاجمی است که برای درمان رگ‌های واریس به کار می‌رود. این روش از یک کاتتر ویژه استفاده می‌کند و گرمای ناشی از این کاتتر به بستن رگ‌ها کمک می‌کند.

زخم استاز

زخمی پوستی است که معمولا به وسیله ورم مزمن، رگ‌های واریس و نارسایی مزمن وریدی ایجاد می‌شود.

زخم پای دیابتی

نوعی زخم بدون درد است که معمولا در کف پا گسترش می‌یابد. این زخم‌ها معمولا به دلیل جراحت ایجاد می‌شوند و به دلیل نبود حس (نروپاتی) بدتر می‌شوند.

زخم‌های پا

به نواحی بازی گفته می‌شود که با اختلال جریان خون ایجاد می‌شوند و موجب شکستگی پوست در این نواحی می‌شوند. زخم‌های شریانی معمولا بر انگشتان پا و پنجه تاثیر می‌گذارند. زخم‌های وریدی معمولا در اطراف مچ پا و تا زانوی پا ایجاد می‌شوند.

سرخرگ پشت‌زانویی یا شریان پوپلیتئال

شریان پشت زانو که خون را به قسمت‌های پایینی پا می‌رساند.

سرخرگ روده‌بندی یا شریان مزانتریک

 به شریانی گفته می‌شود که خون مورد نیاز روده‌ها را تامین می‌کند.

سرخرگ زیرترقوه ای (زیرچنبری) یا شریان سابکلاوین

شریانی است که در سینه از آئورت ایجاد می‌شود و خون دست‌ها را تامین می‌کند.

سرخرگ مهره‌ای یا شریان ورتبرال

به شریانی گفته می‌شود که در پشت گردن قرار دارد و جریان خون اضافی مورد نیاز مغز را فراهم می‌کند. نارسایی ورتبروبازیلار (شریان ورتبرال) زمانی ایجاد می‌شود که این شریان به وسیله تصلب شریان یا شکل گیری پلاک به میزان زیادی مسدود شود. علائم این جریان خونی ناکافی می‌تواند شبیه سکته باشد.

سکته

 زمانی که جریان خون بخشی از مغز متوقف شود، حتی اگر این موضوع برای زمان کوتاهی اتفاق بیافتد، سکته رخ می‌دهد. علائم سکته شامل بی حسی یا ضعیف شدن دست‌ها و پاها، تغییرات ناگهانی در بینایی یا نابینایی یک چشم، بیان نا واضح یا افتادگی صورت هستند.

سکته ناقص

بخش حملات ایسکمیک گذرا را مشاهده کنید. به سکته کوچکی گفته می‌شود که مدت کوتاهی طول می‌کشد.

سلولیت

نوعی عفونت جدی که در پوست و بافت زیر پوست ایجاد می‌شود.

سندرم انگشت پای آبی

به تغییر ظاهر انگشتان پا گفته می‌شود که به وسیله لخته شدن خون در شریان‌های کوچک انگشت پا ایجاد می‌شود.

سندرم پست فلبیتیک

به ترکیبی از درد پا، عفونت پوست، سخت و تیره شدن پوست و نواحی باز ناشی از ایجاد فشار غیرطبیعی در وریدها گفته می‌شود.

سندرم خروجی صدری یا توراسیک

به تغییری در حس، رنگ و جابجایی دست گفته می‌شود که به وسیله فشار به اعصاب و رگ‌های خونی موجود در ناحیه بالایی سینه رخ می‌دهد. علائم این مشکل می‌تواند شامل درد، ورم، بی حسی و ضعیف شدن به واسطه نحوه قرار گیری دست‌ها باشد. تشخیص این مشکل می‌تواند به وسیله پرتونگاری اشعه ایکس از قفسه سینه و گردن و ارزیابی دست‌ها در موقعیت‌های متفاوت انجام شود. مدیریت این بیماری می‌تواند با کمک ورزش، تزریق‌های محرک نقطه ای یا جراحی صورت گیرد.

سندرم رینود

 بیماری ای است که در آن پاسخ شدید به دما می‌تواند موجب سفید شدن ناگهانی دست‌ها یا پا‌ها شود، این مشکل در واکنش به استرس سیستماتیک یا محیطی ایجاد می‌شود.

سونوگرافی یا التراسوند

سونوگرافی آزمایشی است که معمولا برای تشخیص بیماری عروقی به کار می‌رود. این آزمایش به اندازه گیری و ارزیابی ساختار زیر پوست نظیر شریان‌ها، وریدها، کلیه‌ها، وجود آنوریسم و غیره می‌پردازد.

ش

شاخص بازویی مچ پا یا شاخص مچ پایی (ABI)

این شاخص به خروجی یک آزمایش غیرتهاجمی گفته می‌شود، این آزمایش برای بررسی بیماری شریانی محیطی به کار می‌رود. در این روش از پروب داپلر و دست بند سنجش فشار خون در هر دو دست و هر دو مچ پا استفاده می‌شود. به طور ایده آل این دو فشار خون باید برابر باشند. همچنین اگر شاخص بازویی مچ پا بزرگ تر از ۰.۹۶ باشد، بیمار وضعیتی طبیعی دارد.

شبه آنوریسم

 به جراحتی در لایه‌های شریانی گفته می‌شود که به خون اجازه تراوش به بیرون از رگ را می‌دهد و در این مشکل خون توسط بافت‌های اطراف محبوس می‌شود.

شریان (سرخرگ)

 به رگ‌هایی گفته می‌شود که حامل خون اکسیژن دار از قلب به سمت باقی اعضای بدن هستند. زمانی که شریان‌ها بیمار شوند، عضوی از بدن که از آن تغذیه می‌کند می‌تواند به دلیل کمبود اکسیژن و مواد مغذی آسیب ببیند. بخش بیماری ایسکمی را مشاهده کنید.

شریان ایلیاک

شریانی است که در عمق شکم قرار دارد و خون را از آئورت به لگن و پا منتقل می‌کند.

شریان بازویی

به شریانی گفته می‌شود که در دست جای دارد و به طور معمول برای ایجاد فیستول‌های شریانی وریدی استفاده می‌شود.

شریان سلیاک

این شریان خون مورد نیاز شکم و اعضای داخلی بدن را فراهم می‌کند.

شریان فمورال

شریان بزرگی است که در پا قرار دارد و از باسن تا زانو کشیده شده است. اغلب اوقات پیوند بای پس از این نقطه شروع می‌شود.

شریان کارتوئید

سرخرگ کارتوئید یک شریان اصلی است که جریان خون به مغز را تامین می‌کند. این شریان در بخش جلوی گردن قرار دارد. بیماری شریان کارتوئید زمانی ایجاد می‌شود که ساختار‌های کافی از پلاک‌ها در گردن ذخیره شده باشند. این پلاک‌ها ممکن است از شریان آزاد شوند (آمبولی رخ دهد) و وارد مغز شوند. این موضوع می‌تواند سکته ایجاد کند.

شریان کلیوی

شریانی که خون کلیه‌ها را تامین می‌کند.

ض

ضد پلاکت (آنتی پلاکت)

داروهایی نظیر آسپرین که برای جلوگیری از جمع شدن پلاکت‌ها به کار می‌روند. جمع شدن پلاکت‌ها یکی از اولین مشکلاتی است که در لخته شدن عروق اتفاق می‌افتد.

ع

علائم عفونت

سرخ شدن، گرمی، حساس شدن، بوی ناخوشایند یا افزایش دمای بدن علائم عفونت هستند.

غ

غیرتهاجمی

به عمل‌های جراحی یا آزمایشاتی گفته می‌شود که برشی در بدن انجام نمی‌شود یا بافتی برداشته نمی‌شود. در این روش‌ها از سوزن، حاجب یا اشعه ایکس برای تشخیص بیماری‌های وریدی استفاده می‌شود.

ف

فشار خون

به نیرویی گفته می‌شود که خون به دیواره‌های رگ‌ها وارد می‌کند.

فشار درمانی (کمپرشن تراپی)

در این روش از پوشش‌های تنگ یا جوراب‌های ویژه برای کنترل ورم پا و دست استفاده می‌شود.

فلبیت سطحی

به التهاب وریدهای سطحی گفته می‌شود که موجب درد، قرمز شدن و ایجاد توده ای سخت می‌شود. این موضوع معمولا به وسیله لخته‌های خونی ایجاد می‌شود.

فلبیت یا التهاب وریدی

به التهاب وریدهای بدن به واسطه لخته‌های خونی گفته می‌شود.

فیستول شریانی وریدی (AV)

به ارتباط مستقیم میان یک رگ و ورید گفته می‌شود که به وسیله جراحی ایجاد شده است. این ارتباط مصنوعی معمولا در دست‌ها ایجاد می‌شود و برای دیالیز استفاده می‌شود.

ق

قانقاریا

به بافت مرده به واسطه کمبود تامین خون در آن بافت گفته می‌شود.

قانقاریای دیجیتال

زخم‌ها یا جراحت‌هایی روی انگشتان دست‌ها که به واسطه کمبود جریان خون یا آسیب به بافت پوست ایجاد می‌شوند. این بیماری نشان دهنده وجود چندین اختلال جدی همزمان در بدن است.

قطع عضو (امپیوتیشن)

به عمل جراحی برای حذف بخشی یا تمام یک عضو بدن گفته می‌شود. و بسته به عضوی که جراحی می‌شود عمل‌های متفاوتی را به همراه دارد.

ک

کاتتر

لوله ای منعطف و باریک است که در درون یک رگ خونی قرار می‌گیرد. این لوله می‌تواند برای تزریق ماده حاجب، از بین بردن لخته‌های خونی یا تزریق دارو استفاده شود.

کاتتر دیالیز

نوعی لوله پلاستیکی است که در درون ورید گردن قرار داده می‌شود و برای دیالیز از آن استفاده می‌شود. معمولا از نوع موقتی این لوله استفاده می‌شود و این موضوع تا زمانی که دسترسی به ورید با کمک جراحی امکان پذیر شود ادامه پیدا می‌کند.

کلسیفیکاسیون رگ‌ها

در این بیماری شریان‌ها به وسیله ذخیره‌های کلسیم در دیواره رگ سخت می‌شوند. این بیماری اغلب در افراد دیابتی ایجاد می‌شود. این مشکل معمولا اندازه گیری فشار در پاها را دشوار می‌کند.

کلودیکیشن (نوعی لنگیدن)

 این بیماری زمانی رخ می‌دهد که یک شریان مسدود شده، مقدار خون اکسیژن دار ماهیچه‌های دست‌ها یا پاها را محدود می‌کند. این موضوع باعث گرفتگی یا خستگی در زمان ورزش می‌شود.

کلودیکیشن متناوب

به علائمی گفته می‌شود که با نرسیدن خون اکسیژن دار به ماهیچه‌های پا در زمان ورزش ایجاد می‌شوند. این موضوع موجب گرفتگی ماهیچه باسن، ران یا ساق پا می‌شود.

گ

گرافت پیوندی

به لوله مصنوعی کوچکی گفته می‌شود که برای عمل جراحی و فیستول‌های شریانی وریدی استفاده می‌شود.

گردش خون کولترال (موازی)

به ایجاد شریان‌های پیرامونی کوچک در بدن گفته می‌شود، این شریان‌ها به دور زدن جریان خون در اطراف ناحیه مسدود یا باریک شده از شریان کمک می‌کنند. این نوع از گردش خون به دلیل انطباق تدریجی بدن با شریان‌های مسدود شده از پلاک‌ها رخ می‌دهد.

ل

لنفودما

به ورمی گفته می‌شود که به دلیل انسداد رگ‌های لنفاوی در اعضای بدن ایجاد می‌شود. دلایل متفاوتی برای لنفودما وجود دارند. فشرده سازی روش اصلی و معمول درمان این مشکل محسوب می‌شود.

لیزر

یا امواج نوری متمرکز، یکی از ابزارهایی است که برای درمان رگ‌های واریس به کار برده می‌شود.

لیپوپروتئین‌ها

پروتئین‌هایی که مسئولیت جابجایی کلسترول و چربی‌های دیگر به داخل و خارج از سلول‌ها را بر عهده دارند. LDL مسبب خطرناک ترین نوع بیماری‌های شریان محیطی محسوب می‌شود و HDL برای پیشگیری از این مشکلات مفید شناخته می‌شود.

لیپیدها (چربی). اصطلاح دیگری است که برای چربی‌هایی به کار می‌رود که می‌توانند به اسیدهای چرب تبدیل شوند.

ن

نارسایی کلیه

به ناتوانی کلیه در تصفیه محصولات جانبی سمی حاصل از فعالیت‌های بدن گفته می‌شود.

نارسایی مزمن وریدی (CVI)

نارسایی مزمن وریدی نوعی بیماری وریدی است که باعث ورم کردن پا، درد و ایجاد رگ‌های واریس می‌شود.

نارسایی وریدی

به ضعیف شدن عملکرد دریچه وریدهای پا گفته می‌شود. این موضوع موجب جمع شدن خون در درون و اطراف مچ پا می‌شود. این مشکل موجب سنگینی پا، ورم کردن و در مواردی ایجاد زخم می‌شود.

نروپاتی دیابتی

نوعی بیماری عصبی دست و پا که در افراد دیابتی ایجاد می‌شود. این بیماری باعث می‌شود افراد به شکل متفاوتی درد، گرما یا سرما را حس کنند و معمولا حواس طبیعی آنها کاهش پیدا می‌کند.

و

وارفارین یا کمادین

نوعی از دارو که برای رقیق کردن خون استفاده می‌شود.

ورم  ادیما (Edema)

به ورم کردن یا جمع شدن مایع در بافت‌های بدن گفته می‌شود.

ورم کردن

جمع شدن مایعات اضافی در بدن ورم کردن نامیده می‌شود.

ورید ژوگولار یا ورید گردنی

به ورید بزرگی گفته می‌شود که در گردن وجود دارد. به طور معمول از این ورید برای قرار دادن کاتتر دیالیز برای بیماران دیالیزی استفاده می‌شود.

وریدها یا سیاهرگ‌ها

به رگ‌های خونی گفته می‌شود که خون را از اعضای بدن به قلب باز می‌گردانند.

ه

همودیالیز

به روش درمانی ای گفته می‌شود که خون را با استفاده از فیلترهای موجود در یک ماشین تصفیه می‌کند. در این روش خون از بدن خارج می‌شود، در ماشین تصفیه می‌شود و به بدن بازگردانده می‌شود.

هموسیستئین

به یکی از آمینو اسیدهای موجود در خون گفته می‌شود. افزایش سطح پلاسما می‌تواند خطر بروز بیماری شریان محیطی را افزایش دهد

دکتر رضا مطلوب

متخصص اندوواسکولار و جراحی عروق

[wp_ulike]
دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب، دارای تخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی عروق و اندوواسکولار از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

نظر خود را بنویسید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. فیلد هایی که با * مشخص شده اند را باید تکمیل کنید.

زنبیل خرید