در این مقاله به مراقبت های بعد از عمل باز آنوریسم آئورت شکمی یا با‌ی‌پس آئورتوبایفمورال می پردازیم

فعالیت های بعد از عمل آنوریسم آئورت شکمی باز

به آرامی فعالیت خود را آغاز کرده و با پیاده‌روی کوتاه برای ۲ تا ۳ بار در روز شروع کنید. طول زمان پیاده‌روی را بسته به تحمل خود افزایش دهید. از ورزش در حرارت بالا خودداری کنید.

از چرخش، خم شدن، کشش و فعالیت‌های سخت تا ۶ هفته پس از جراحی خودداری کنید. چیز سنگین‌تر از ۵ پوند بلند نکنید. از فعالیت‌هایی مانند گلف، جارو زدن و باغبانی خودداری کنید.

تا دو هفته پس از جراحی و تا زمانی که داروهای مسکن تجویزی مصرف می‌کنید رانندگی نکنید. می‌توانید در ماشین بنشینید و کسی دیگر رانندگی کند.

طولانی مدت ننشینید و نایستید. هر دو ساعت برخیزید و راه روید. وقتی نشسته‌اید با ساق پای خود حالت پمپاژ کرده یا با انگشتان شست پای خود دایره بزنید و پایتان را بالای سطح قلب نگه دارید.

ممکن است با یک دستگاه اسپیرومتری ترخیص شوید. این دستگاه را در نزدیک خود نگه دارید و در دو هفته اول ۵ تا ۶ بار در روز از آن استفاده کنید.

سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن خطر بیماری قلبی، بیماری شریان کاروتید، سرطان ریه، بیماری شریان‌های محیطی و بهبود زخم را افزایش می‌دهد.

مراقبت های بعد از جراحی آنوریسم آئورت شکمی

رژیم غذایی بعد از عمل باز آنوریسم آئورت شکمی

رژیمی که قبل از جراحی داشتید را دوباره از سر گیرید مگر اینکه پزشک چیز دیگری بگوید.

بجای ۳ وعده غذایی بزرگ، ۵ تا ۶ وعده غذایی کوچک در روز داشته باشید. کاهش اشتها و عدم احساس مزه تا چند هفته پس از جراحی طبیعی است. با افزایش فعالیت اشتها و احساس مزه بیشتر می‌شود. اگر کمبود اشتها سبب عدم دریافت کالری مناسب در روز شود می‌توانید از مکمل‌های غذایی Ensure استفاده کنید و اگر دیابت دارید از مکمل Glucerna مصرف کنید.

شاید نفخ دردناکی پس از جراحی داشته باشید که راه رفتن و افزایش فعالیت مؤثرترین راه در تسکین این حالت است. اگر یبوست دارید به بخش داروها مراجعه کنید.

برای اغلب افراد چربی اشباع و کلسترول کم و مصرف میوه‌ و سبزیجات و غلات کامل فراوان یک رژیم مطلوب است مگر اینکه پزشک چیز دیگری بگوید.

مراقبت از محل جراحی آنوریسم آئورت شکمی

روزانه دوش بگیرید. تا زمانی که برش کاملا بهبود یابد از وان استفاده نکنید و از شنا کردن خودداری کنید. برای بیشتر افراد این دوره حداقل ۴ هفته طول می‌کشد.

برش را تمیز و خشک کنید. یعنی به آرامی با آب و صابون بشویید و برش را نسابید. سپس با یک حوله تمیز خشک کنید. اول برش را خشک کرده و بعد بقیه بدن را خشک کنید.

چند ماه طول می‌کشد که برش کاملا بهبود یابد. ابتدا خط جوش برآمده و ضخیم است و در طول زمان به آرامی در طی چند هفته بهبود میابد. از لوسیون، پماد، کرم و بانداژ روی ناحیه برش استفاده نکنید.

طی هفته اول شاید کمی ترشحات خونی از زخم خارج شود که باید روی آن گاز خشک قرار داده و در صورت نیاز گاز را با چسب در سر جای خود محکم کنید.

اگر برشی در ناحیه تناسلی دارید باید آن را خشک و تمیز نگه دارید. در چین‌های بدن از گاز خشک استفاده کنید. تا جای ممکن زود به زود گاز را عوض کنید.

سرفه و عطسه پس از جراحی شکمی سخت است. بالشی در دسترس داشته باشید و در صورت نیاز آن را حائل شکم نگه دارید. سرفه به تمیز کردن مخاط ریه‌ها کمک می‌کند و خوب است.

اگر بخیه دارید در اولین ویزیت پس از جراحی بخیه‌ها به احتمال زیاد برداشته می‌شود.

داروهای بعد از عمل آنوریسم آئورت شکمی

مهم است که داروها را طبق تجویز مصرف کنید. از الکل به همراه داروهای مسکن استفاده نکنید. اگر درد خفیف دارید می‌تواند استامینوفن استفاده کنید. از داروهای تجویزی برای دردهای متوسط استفاده کنید و به همراه آن‌ها استامینوفن نخورید.

یکی از عوارض جانبی مخدرهای ضد درد یبوست و حالت تهوع است. بسیاری از افرادی که این داروها را با معده خالی مصرف می‌کنند دچار حالت تهوع می‌شوند. به همراه داروهای ضد درد میان‌وعده کوچکی مصرف کنید تا از این حالت پیشگیری کنید. آشامیدن مقدار کافی مایعات و خوردن غذاهای حاوی فیبر (مانند میوه، سبزیجات و غلات کامل) به پیشگیری از یبوست کمک می‌کند. در صورت نیاز از دوکوزات سدیم ۱۰۰ میلی‌گرمی که در بیشتر داروخانه‌ها در دسترس است یک یا دوبار در روز برای نرم کردن مدفوع استفاده کنید. یک ملین در صورت تداوم یبوست نیاز است. معمولا یک ملین مانند بیزاکودیل پیشنهاد می‌شود و اگر با مصرف آن یبوست باز هم ادامه داشت با پزشک خود مشورت کنید.

یک لیست دارویی قبل از ترخیص به شما داده می‌شود و به شما آموزش لازم در مورد نحوه مصرف آن داده خواهد شد. لازم است که کاملا همه موارد را بدانید.

علائمی که باید به پزشک اطلاع داد

ورم پایی که با بالا بردن پا از سطح قلب بهبود نیابد. البته ورم بخش تحتانی پا پس از جراحی شایع است و باید پا را بالاتر از سطح قلب نگه داشت. ورم ممکن است تا چند هفته از بین نرود.

در صورتی که پا سرد، دردناک یا بی‌حس شود.

در ناحیه برش خونریزی وجود داشته باشد که با اعمال فشار متوقف نشود.

درد پیشرونده‌، قرمزی، ورم و ترشحات چرکی در محل برش وجود داشته باشد.

ترشح مایع از محل برش.

افزایش درد شکم و عدم عبور گاز، حالت تهوع و استفراغ

درد قفسه سینه یا تنگی نفس

لزر یا تب بیش از ۳۸ درجه

کاهش عوارض جراحی آنوریسم آئورت شکمی

تمام بیماران با بیماری عروق باید برای پیشگیری از وخیم شدن اوضاع خود یا ایجاد بیماری جدید کارهایی انجام دهند. باید سیگار را ترک کنند. کلسترول بالا، فشار خون بالا، دیابت و افزایش وزن را کنترل کنند. ویزیت‌های پیگیری منظم بسیار مهم است.

پیشگیری از خطرات جراحی

قبل از ترخیص یک ویزیت پیگیری برای شما تعیین خواهد شد که احتملا ۲ تا ۳ هفته بعد از عمل جراحی‌تان است. این ویزیت برای انجام بررسی‌ وضعیت و تعیین زمان پیگیری‌های بعدی بسیار مهم است. به علاوه ۱ تا ۲ هفته پس از ترخیص پزشک اصلی خود را هم ملاقات کنید.

چه زمان می توانم به کار برگردم؟

بازگشت به کار معمولا در جلسه پیگیری مشخص می‌شود. اگر کارتان پشت میز است ۴ الی ۶ هفته بعد می‌توانید به کار بازگردید و هر از گاهی از پشت میز بلند شده و راه بروید. اگر کارتان نیاز به فعالیت فیزیکی بالا دارد تا ۱۲ هفته‌ هم نباید به کار خود بازگردید.

دکتر رضا مطلوب

فوق تخصص جراحی عروق و اندوواسکولار

[wp_ulike]
دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب، دارای تخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی عروق و اندوواسکولار از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

نظر خود را بنویسید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. فیلد هایی که با * مشخص شده اند را باید تکمیل کنید.

زنبیل خرید