در این مقاله به نکات مراقبتی از پس از عمل بای پس عروقی اندام تحتانی پرداخته می شود. 

فعالیت بعد از عمل بای پس عروقی اندام تحتانی

تا دو هفته بیش از ۲.۵ کیلوگرم بار بلند نکنید.

کم‌کم فعالیت خود را افزایش دهید. اول در مسیر‌های کوتاه و مسطح پیاده‌روی کرده و سپس تا آنجا که می‌توانید تحمل کنید مسیر را افزایش دهید. از ورزش کردن در دمای بالا خودداری کنید.

ورم پاها پس از این جراحی شایع است و تا چند ماه پس از جراحی ممکن است رخ دهد. در هنگام نشستن و استراحت کردن پاهایتان را بالاتر از سطح قلب ببرید. اگر گفته شده که جوراب واریس بپوشید اول صبح آن‌ها را به پا کرده و آخر شب در بیاورید.

در هفته اول پس از جراحی بیش از ۲ بار در روز از ‌پله بالا نروید.

تا زمان توصیه شده توسط جراح هیچ فعالیت شدیدی مانند باغبانی، ورزش، دویدن، گلف و فعالیت‌های نیازمند هل دادن و فشار آوردن انجام ندهید.

می‌توانید از اتومبیل استفاده کنید ولی تا پس از اولین ویزیت پس از جراحی که معمولا ۲ هفته بعد از جراحی است خودتان رانندگی نکنید. البته این زمان به دوره نقاهت بیمار بستگی دارد. قبل از رانندگی مطمئن شوید که توانایی کشیدن پا به سمت ترمز بدون احساس درد را دارید. در بعضی این دوره بیش از دو هفته طول می‌کشد. نباید از مسکن‌های تجویز شده در زمانی که می‌خواهید رانندگی کنید استفاده کنید.

از آمیزش جنسی تا ۲ هفته خودداری کنید. از پوزیشن‌های جنسی که سبب کشیده شدن برش جراحی می‌شود تا ۲ الی ۳ هفته خودداری کنید.

سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن خطر بیماری قلبی، بیماری شریان کاروتید، سرطان ریه، بیماری شریان‌های محیطی و بهبود زخم را افزایش می‌دهد.

حمام کردن پس از عمل

می‌توانید از روز دوم پس از جراحی دوش بگیرید. حداقل تا ۴ هفته یا تا زمان بهبود کامل برش جراحی در وان و استخر ننشینید.

هر بار که دوش می‌گیرید برش را به آرامی با آب و صابون بشویید و برش را نسابید. سپس با یک حوله تمیز خشک کنید. مطمئن شوید که برش تمیز و خشک است. از لوسیون، پماد و کرم روی برش استفاده نکنید.

رژیم غذایی بعد از عمل بای پس عروق اندام تحتانی

رژیمی که قبل از جراحی داشتید را دوباره از سر گیرید مگر اینکه پزشک چیز دیگری بگوید.

اگر مبتلا به دیابت هستید سطح گلوکز خون خود را کنترل کنید تا زخمتان سریع بهبود یابد.

مقدار پروتئین و کالری مناسبی به مدت ۶ تا ۸ هفته به منظور بهبود سریع برش جراحی داشته باشید مگر اینکه پزشک چیز دیگری بگوید.

برای اغلب افراد چربی اشباع و کلسترول کم و مصرف میوه‌ و سبزیجات و غلات کامل فراوان یک رژیم مطلوب است مگر اینکه پزشک چیز دیگری بگوید.

داروهای پس از عمل

ممکن است داروهایی از قبیل آسپیرین، پلاویکس، آتروواستاتین و وارفارین برایتان تجویز شود که مهم است طبق دستور آن‌ها را مصرف کنید تا پیوند بای‌پس درست عمل کند.

ممکن است مسکن‌ هم دریافت کنید که سبب گیجی شده و نباید در حین مصرف رانندگی کنید.

اگر احساس ناراحتی در محل برش جراحی دارید احتمالا نیاز به تجویز مسکن نیست و اگر خواستید می‌توانید از مسکن‌های بدون نیاز به تجویز مانند استامینوفن طبق دستور روی بسته‌بندی استفاده کنید. البته نباید این داروها را به همراه مسکن‌های تجویز شده استفاده کنید.

یکی از عوارض مسکن‌های تجویزی یبوست و حالت تهوع است. در صورت نیاز از دوکوزات سدیم که در بیشتر داروخانه‌ها در دسترس است یک یا دوبار در روز برای نرم کردن مدفوع استفاده کنید. یک ملین در صورت تداوم یبوست نیاز است. معمولا یک ملین مانند بیزاکودیل پیشنهاد می‌شود و اگر با مصرف آن یبوست باز هم ادامه داشت با پزشک خود مشورت کنید. به همراه داروهای ضد درد میان‌وعده کوچکی مصرف کنید تا از حالت تهوع پیشگیری کنید.

بهبود محل برش جراحی

کمی قرمزی و تورم در طی هفته اول در محل برش طبیعی است و ممکن است دورتادور برش به مدت چند هفته برآمده باشد.

بسیاری از برش‌ها بخیه دارند که ۲ الی ۳ هفته پس از جراحی در مطب پزشک خارج می‌شود.

درماباند یک چسب مخصوص بستن برش جراحی است. زیر پوست بخیه زده می‌شود که در طی زمان جذب می‌شود. چسب در ابتدا براق است و سپس چسبنده و تیره شده و کم‌کم کنده می‌شود. برش را نسابید و چسب خودش طی ۱ الی ۲ هفته جذب می‌شود.

علائم خطرناک پس از عمل

ورم پایی که با بالا بردن پا از سطح قلب بهبود نیابد. البته ورم بخش تحتانی پا پس از جراحی شایع است و باید پا را بالاتر از سطح قلب نگه داشت. ورم ممکن است تا چند هفته از بین نرود.

در ناحیه برش خونریزی وجود داشته باشد که با اعمال فشار متوقف نشود.

درد پیشرونده‌، قرمزی، ورم و ترشحات چرکی در محل برش وجود داشته باشد.

ترشح مایع از محل برش.

در صورتی که پا سرد، دردناک یا بی‌حس شود.

درد قفسه سینه یا تنگی نفس

لزر یا تب بیش از ۳۸ درجه

ویزیت‌های پیگیری

قبل از ترخیص یک ویزیت پیگیری برای شما تعیین خواهد شد که احتمالا ۲ تا ۳ هفته بعد از عمل جراحی‌تان است. این ویزیت برای انجام بررسی‌ وضعیت بهبود برش جراحی، برداشتن بخیه‌ها و تعیین زمان پیگیری‌های بعدی یا انجام سونوگرافی بسیار مهم است. انجام سونوگرافی برای اینکه مشخص شود که پیوند بای‌پس درست عمل می‌کند بسیار مهم و لازم است.

بازگشت به کار

بازگشت به کار معمولا در جلسه پیگیری مشخص می‌شود. اگر کارتان پشت میز است ۴ الی ۶ هفته بعد می‌توانید به کار بازگردید و هر از گاهی از پشت میز بلند شده و راه بروید. اگر کارتان نیاز به فعالیت فیزیکی بالا دارد تا ۱۲ هفته‌ هم نباید به کار خود بازگردید.

دکتر رضا مطلوب

فوق تخصص جراحی عروق و اندوواسکولار

[wp_ulike]
دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب، دارای تخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی عروق و اندوواسکولار از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

نظر خود را بنویسید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. فیلد هایی که با * مشخص شده اند را باید تکمیل کنید.

زنبیل خرید