چاقی یکی از رایج ترین مشکلات سلامتی در قرن ۲۱ ام است. این مشکل یکی از عوامل اساسی بیماری و مرگ در سرتاسر جهان بوده و می تواند به بروز چندین بیماری دیگر منجر شود. از جمله این بیماری ها می توان به دیابت نوع ۲، بیماری های کبدی،  قلبی، مفصلی، سکته مغزی، آپنه انسدادی خواب و سرطان اشاره کرد.

چندین گزینه برای درمان چاقی وجود دارند که شامل تغییر سبک زندگی (مثل رژیم لاغری و ورزش کردن) و نیز  جراحی های لاغری مانند بای پس معده می شوند.

رژیم لاغری

تغییر در سبک زندگی از جمله رژیم غذایی و ورزش، می تواند سبب کاهشی ۵ تا ۱۰ درصدی در وزن بیماران چاق یا دارای اضافه وزن شود. با این حال، بسیاری از بیماران چاق حتی با تغییر در سبک زندگی هم به کاهش وزن موثری دست نیافته و اغلب پس از چند سال، دچار افزایش وزن مجدد شده اند.

درمان های دارویی نیز تنها همراه با دیگر درمان ها به کار می روند؛ زیرا بیشترین کاهش وزن ناشی از آن ها بین ۲ تا ۶.۵ کیلوگرم است.

در بیمارانی که دچار چاقی مفرط هستند انجام جراحی باریاتریک معده نیز یک گزینه درمانی دیگر به شمار می رود. این جراحی، یک درمان تهاجمی اما به شدت موثر است. جراحی باریاتریک انواع مختلفی دارد اما کاهش وزن در اصل زمانی بدست می آِید که مقدار مصرف یا جذب مواد غذایی کاهش یابد.

جراحی باریاتریک به همراه تغییر در سبک زندگی می تواند کاهش وزنی چشم گیر و ماندگار را برای افراد به ارمغان آورد. میزان این کاهش وزن در حلقه گذاری، جراحی اسلیو و بای پس معده به ترتیب ۱۹، ۳۰ و ۳۶ درصد می باشد.

عمل کوچک کردن معده

جراحی باریاتریک معده چیست؟

جراحی bariatric برای درمان اضافه وزن یا چاقی به کمک تغییراتی در سیستم گوارش بدن انجام می شود. این نوع جراحی به روش های مختلفی انجام شده و بیشتر در افرادی که سایر روش های لاغری در آنها موثر نبوده و یا افراد مبتلا به فشار خون، دیابت و آپنه خواب به کار می رود.

تاثیری جالب که پس جراحی باریاتریک مشاهده شده و احتمالا در کاهش وزن نیز نقشی چشم گیر دارد، تغییر در هورمون های بدن افراد است. یکی از هورمون هایی که تحت تاثیر این جراحی قرار می گیرد گرلین است. گرلین یک پپتید متشکل از ۲۸ اسید آمینه است که بیشتر وظیفه شروع اشتهای فرد را بر عهده دارد.

در یک بیمار عادی گرلین قبل از وعده های غذایی به طور قابل توجهی افزایش و پس از صرف وعده نیز به سرعت کاهش می یابد. در بیماران چاق، گرلین پس از صرف وعده غذایی اغلب کاهش نمی یابد. نزدیک به ۹۰ درصد هورمون گرلین در سلول های ناحیه فوندوس معده تولید می شود. فوندوس به ناحیه بالایی و نزدیک به مری در معده گفته می شود. تحقیقات نشان داده اند که جراحی باریاتریک تولید این هورمون را برای دوره های زمانی پایداری کاهش می دهد.

جراحی باریاتریک معده

آمبولیزاسیون باریاتریک

عمل چاقی آمبولیزاسیون باریاتریک درمان جدید و کم تهاجم برای چاقی است. بر اساس یافته های یک مقاله در مجله رادیولوژی، این درمان ظرف حداکثر ۱ سال وزن و اشتهای افراد را کاهش می دهد.  

آمبولیزاسیون باریاتریک به عنوان عمل کم تهاجم لاغری در سال های اخیر مطرح شده است. در این فرایند، دانه هایی میکروسکوپی از طریق کاتتر آنژیوگرافی به شریان های خون رسان به معده وارد می شوند. این دانه ها با انسداد شریان های یاد شده، جریان خون را کاهش می دهند. این کار، سبب کاهش ترشح هورمون های گرسنگی می شود.

محققان به تازگی اثر این فرایند را بر روی ۲۰ شرکت کننده به شدت چاق ظرف مدت یک سال بررسی کردند. آمبولیزاسیون باریاتریک بدون بروز هر گونه عوارض برای تمامی شرکت کنندگان با موفقیت انجام شد. در ماه های اول، سوم، ششم و دوازدهم به ترتیب ۸.۲، ۱۱.۵، ۱۲.۸ و ۱۱.۵ درصد کاهش اضافه وزن در این افراد مشاهده شد.

همچنین، محققان نشانه هایی امیدوار کننده از تغییرات متابولیکی بیماران مشاهده کردند که شامل کاهش مقدار کلسترول کل و افزایش مقدار لیپو پروتئین های پر تراکم (کلسترول خوب) بودند.

[wp_ulike]
دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب، دارای تخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی عروق و اندوواسکولار از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

نظر خود را بنویسید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. فیلد هایی که با * مشخص شده اند را باید تکمیل کنید.

زنبیل خرید