پورت شیمی درمانی یک لوله منعطف است که در یکی از ورید های قفسه سینه قرار داده می شود و از طرف دیگر یک مخزن زیرپوستی جهت تزریق دارو دارد. پورت انجام موارد زیر را برای تیم درمان آسان تر می کند:

✔ گرفتن دارو های درون وریدی

✔ دادن مایعات درون وریدی

✔ گرفتن نمونه خون

✔ دادن مداوم دارو به مدت چند روز

گاهی اوقات داروها باید در وریدی بزرگ تر از ورید های بازو تزریق شوند. کاشت پورت این امکان را فراهم می کند تا دارو از طریق وریدی بزرگ در نزدیکی قلب به جریان خون وارد شود. پورت شیمی درمانی مخصوصا برای بیماران بد رگ بسیار مناسب است.

پورت ها معمولا ۲.۵ سانتی متر (۱ اینچ) پایین تر از مرکز استخوان ترقوه راست قرار داده می شوند. در صورت پوشیدن سوتین، پورت در فاصله ای ۲.۵ سانتی متری از محل قرار گیری بند سوتین تعبیه می شود تا در هنگام استفاده بیمار راحت باشد.

در صورت داشتن حساسیت به داروی هپارین، باید قبل از جایگذاری پورت، پزشک خود را مطلع کنید. هپارین از تشکیل لخته های خونی جلوگیری می کند. افراد حساس به هپارین به نوع خاصی از پورت نیاز دارند.

نحوه گذاشتن پورت شیمی درمانی

تعبیه پورت به روش اندوواسکولار و تحت بی حسی موضعی و ارامبخشی داخل وریدی انجام میشود تا بیمار در حین عمل احساس ارامش و بی دردی داشته باشد. معمولا فرد در همان روز جراحی به خانه مرخص می شود. بیماران می توانند قبل از جایگذاری پورت درباره محل آن با پزشک خود گفتگو کنند.

در فرایند جراحی، یک سوزن کوچک در یکی از ورید های دست یا بازو وارد شده و دارویی آرامش بخش به بیمار تزریق می شود. دکتر پورت جهت بی حس کردن نواحی کوچکی از قفسه سینه و گردن، یک داروی بی حس کننده موضعی به پوست تزریق می کنند. با اینکه امکان دارد افراد در حین عمل مقداری فشار بر قفسه سینه یا بازوی خود احساس کنند اما هیچ گونه دردی نخواهند داشت.

سپس، دو برش کوچک بر روی پوست ایجاد می شود. اولین برش با هدف ایجاد فضایی در زیر پوست برای پورت ایجاد شده و طول آن ۲ تا ۳ سانتی متر است. برش دوم نیز در بالای این برش ایجاد شده و کاتتر از طریق آن به ورید وارد می شود. طول این برش معمولا کمتر از ۱ سانتی متر است. در صورتی که پورت در یکی از ورید های قفسه سینه قرار گیرد، برش ها بر روی ناحیه بالایی قفسه سینه ایجاد می شوند. در صورتی که پورت در یکی از وریدهای بازو قرار گیرد، برش ها در سمت داخلی بازو ایجاد می شوند.

شکل پورت شیمی درمانی

تعبیه پورت

مخزن پورت در زیر پوست کاشته خواهد شد. کاتتر متصل به پورت از زیر پوست به محل برش دوم رسیده و به داخل یکی از ورید های قفسه سینه وارد می شود. سپس، برش ها بخیه شده و جهت اطمینان از محل مناسب پورت یک تصویر اشعه ایکس از قفسه سینه بیمار گرفته می شود.

مراقبت از پورت شیمی درمانی

یک پانسمان کوچک به مدت یک تا دو روز پس از فرایند بر روی زخم ها قرار داده می شود. تیم پرستاری نحوه مراقبت از این پانسمان را به بیمار آموزش می دهند. گاهی اوقات نیز به جای آن از یک چسب پوستی استفاده می شود. ممکن است بیماران یکی دو روز پس از جایگذاری پورت احساس درد می کنند. در این صورت، می توان درباره دارو های مسکن مناسب از متخصص عروق یا پرستار خود سوال کرد. افراد باید تا چند روز پس از جراحی، زخم ها را از نظر هر گونه قرمزی، تورم، خونریزی، درد یا اگرما بررسی کنند. در صورت بروز هر کدام از این موارد باید به پزشک اطلاع داد. این علائم می توانند بیانگر ابتلا به عفونت و نیاز به درمان باشند که البته ندرتا امکان بروز دارند.

بخیه های پوستی جذبی اند و نیازی به کشیدن بخیه نیست.

مراقبت از محل زخم

در صورتی که زخم ها با بخیه بسته شده اند باید موارد زیر را در نظر گرفت:

  • دو پانسمان کوچک بر روی محل زخم ها قرار داده می شود.
  • پانسمان ها باید به مدت ۴۸ ساعت یا تا زمان توصیه شده توسط پزشک در محل خود باقی بمانند.
  • از خیس کردن پانسمان ها خودداری کنید. پس از برداشته شدن پانسمان ها می توان به حمام رفت.
  • استفاده از کمربند ایمنی می تواند بر روی زخم ها فشار وارد کند. در این موارد، می توان یک بالش کوچک یا حوله ای تا شده را بین کمربند و بدن خود قرار داد.
  • به مدت ۳ تا ۵ روز پس از عمل، از بلند کردن اجسام سنگین تر از ۴.۵ کیلوگرم خودداری کنید. ولی فعالیت های روزمره را میتوانید از روز فردای عمل از سر بگیرید.

⛔ در این روش امکان دارد قطعات کوچکی از چسب نواری یا باند بر روی زخم ها قرار گیرند. از اعمال هر گونه لوسیون یا چسب بر روی چسب نواری یا باند خودداری کنید.

⛔ از دست زدن یا خراشیدن چسب بافتی خودداری کنید. این چسب به صورت خود به خود جدا خواهد شد.

⛔ استفاده از کمربند ایمنی می تواند بر روی زخم ها فشار وارد کند. در این موارد، می توان یک بالش کوچک یا حوله ای تا شده را بین کمربند و بدن خود قرار داد.

⛔ به مدت ۳ تا ۵ روز پس از عمل، از بلند کردن اجسام سنگین تر از ۴.۵ کیلوگرم خودداری کنید.

پس از التیام زخم ها

ایمپلنت های کاشته شده در زیر پوست می توانند پوست را حدود ۱.۵ سانتی متر برآمده کنند. هر چند که وجود پورت را می توان با لمس پوست احساس کرد، اما حتی در صورت پوشیدن لباس های یقه هفت نیز قابل مشاهده نیست. اغلب افراد وجود پورت را در بدن فرد مقابل تشخیص نخواهند داد.

پوست بالای پورت نیاز به مراقبت ویژه ای نداشته و می توان آن را همانند گذشته شستشو داد. در هنگام استفاده از پورت، می توان یک پانسمان شفاف را در امتداد سوزن مشاهده کرد. هنگام قرار گیری سوزن در پورت، این پانسمان باید خشک و در محل خود نگه داشته شود. در هنگام عدم استفاده از پورت، به وجود پانسمان در آن ناحیه نیازی نیست.

نحوه ی شستشوی پورت

پورت در صورت عدم استفاده باید هر ۴ هفته یکبار توسط پرستار شستشو داده شود. این کار جهت اطمینان از مسدود نشدن کاتتر (لوله) آن انجام می شود. در صورت مسدود شدن، امکان دارد گه پورت کاربرد خود را از دست داده و نیاز به تعویض آن باشد.

 


دکتر رضا مطلوب متخصص عروق پا

[wp_ulike]
دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب، دارای تخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی عروق و اندوواسکولار از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

نظر خود را بنویسید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. فیلد هایی که با * مشخص شده اند را باید تکمیل کنید.

زنبیل خرید