لیزر درون رگی (EVLA) روشی است که برای درمان بعضی از رگهای واریسی بزرگی استفاده می‌شود که پیش از این تنها به کمک جراحی قابل درمان بوده‌اند. در این روش جراح عروق با استفاده از سونوگرافی و با ایجاد شکافی کوچک، یک فیبر لیزر را پس از بی حسی موضعی، به درون رگ معیوب هدایت می‌کند.

رگ های واریسی به کمک لیزر، سوزانده و مسدود شده و جریان خون موجود در آنها به سایر رگ ها، هدایت می گردد. در نهایت لیزر به آرامی برداشته می شود.

موفقیت روش درمانی لیزر درون رگی (EVLA) خارق العاده است، زیرا این روش تا کنون در ۹۸ درصد عمل‌های جراحی واریس موفقیت آمیز بوده است، همچنین عوارض بعد از عمل این روش بسیار کمتر از جراحی است. امروزه با وجود روش‌های اسکلروتراپی همراه با سونوگرافی و یا  لیزر درون رگی (EVLA)، جراحی باز رگ‌ های واریسی به ندرت انجام می‌شود.

درمان واریس با لیزر

در این بخش خلاصه ای از فعالیت‌های انجام شده در طول عمل واریس با لیزر درون رگی (EVLA) بیان شده اند:

 • معمولا در این عمل از سونوگرافی داپلر (duplex ultrasound) برای تعیین موقعیت دقیق رگ‌های واریسی استفاده می‌شود.
 • ابتدا پزشک یا مسئول سونوگرافی ناحیه وریدی که باید لیزر شود را به طور دقیق مشخص می‌کند.
 • بیمار در وضعیتی راحت بر تخت معاینه دراز می‌کشد. در صورتی که عمل بر سیاهرگ بزرگ انجام شود، بیمار به حالت طبیعی دراز می‌کشد و د صورت نیاز به درمان ورید کوچک، بیمار به صورت متمایل (دمر) دراز می‌کشد.
 • برای جلوگیری از درد در ناحیه رگ‌های واریس از بی حسی موضعی استفاده می‌شود.
 • انرژی لیزر برای بستن رگ معیوب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • یک کاتتر باریک از طریق یک سوزن کوچک وارد رگ بیمار می‌شود.
 • یک فیبر لیزر باریک از طریق یک بریدگی وارد بدن می‌شود. این بریدگی معمولا در نزدیکی زانو ایجاد می‌شود.
 • فیبر لیزر از درون کاتتر عبور داده می‌شود و وارد ورید می‌شود و با کمک سونوگرافی هدایت آن انجام می‌شود. این کار تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که سر لیزر در انتهای بالایی ورید قرار گیرد. فیبر لیزر در ادامه به یک دستگاه لیزر ۱۵۰۰ نانونمتری وصل می‌شود.
 • فیبر فعال می‌شود و به آرامی و با کمک دستگاه بیرون آورنده خودکار، خارج می‌شود، این عمل باعث از بین رفتن مسیر سیاهرگ می‌شود.
 • معمولا پس از لیزر واریس پا، بیمار می‌تواند راه برود و این موضوع از جانب پزشک تشویق می‌شود. فعالیت روزانه معمول می‌تواند پس از جراحی ادامه پیدا کند. با این حال پرهیز از فعالیت‌های شدید نظیر ورزش در باشگاه برای بیماران توصیه می‌شود.
 • بعد از عمل جراحی لیزر درون رگی، ایجاد حالت دردناک و کبودی خفیف امکان پذیر است. هر ناراحتی پس از عمل EVLA می‌تواند با کمک داروهای بدون نسخه غیراستروئیدی و ضدالتهابی کاهش پیدا کند. منتهی توصیه می‌شود پیش از مصرف هر کدام از این داروها با متخصص واریس معالج خود مشورت کنید.

آیا لیزر عروق واریسی EVLA درد دارد؟

معمولا در جریان درمان لیزر درون رگی (EVLA) از یک بی حسی موضعی و مسدود کننده عصبی استفاده می‌شود، این بی حسی در ناحیه سیاهرگ صافنوس تزریق می‌شود و به طور کامل ناحیه درمان را بی حس می‌کند.

نگاهی گام به گام به درمان واریس پا با لیزر درون رگی (EVLA)

درمان واریس با فیبر لیزر

یک فیبر لیزر به ناحیه ورید غیرعادی هدایت می‌شود، این عمل از طریق ایجاد یک سوراخ کوچک در نزدیکی زانو انجام می‌شود.

فیبر EVLA

فیبر لیزر به طور کامل از کل ورید عبور داده می‌شود و سپس در کنار دریچه معیوب قرار می‌گیرد.

فیبر لیزری

گرمای شدیدی از نوک فیبر لیزر ساطع می‌شود، این فیبر به آرامی از درون ورید بیرون آورده می‌شود.

درمان واریس پا با لیزر درون رگی (EVLA)

با خروج کامل فیبر لیزر از ورید، خون موجود در سیاهرگ، گرم می‌شود و این موضوع سیاهرگ معیوب را می‌بندد.

دستگاه لیزر واریس درون رگی

دستگاه لیزر واریس از اندولیزر برای تمامی عمل‌های درمان لیزر درون رگی (EVLA) استفاده می‌کند. اندولیزر ۱۵۰۰ نانو متری، طول موج بهینه برای درمان اندولومینال رگ‌های واریس را فراهم می‌کند. لیزر ۱۵۰۰ نانو متری نسبت به اندولیزر ۸۱۰ نانومتری، هزار برابر جذب بهتری در آب دارد. این خصیصه باعث می‌شود که عمل جراحی به انرژی کمتری نیاز داشته باشد و کاهش انتشار انرژی در رگ، از آسیب‌های احتمالی به بافت‌های اطراف جلوگیری می‌کند و در نتیجه عوارض جانبی کمتری را به همراه دارد.

در بیشتر موارد، به میزان کمی بی حسی موضعی برای انجام درمان لیزر درون رگی (EVLA) نیاز است. انرژی تحویل شده با فیبر لیزر و شکاف کوچک ایجاد شده، این عمل را به عملی سرپایی تبدیل می‌کند. بیماران می‌توانند تنها پانزده دقیقه بعد از عمل جراحی بر روی پای خود راه بروند.

سوالات پر تکرار درمان واریس با لیزر EVLA

انرژی لیزر به دیواره‌های سیاهرگ معیوب آسیب وارد می‌کند، این موضوع موجب کوچک شدن و بسته شدن چنین رگ‌هایی می‌شود، بنابرین خون نمی‌تواند در میان این سیاهرگ‌ها حرکت کند. این موضوع عامل اصلی ورم رگ‌های واریس را از بین می‌برد. همچنین با گذشت زمان، رگ‌های درمان شده جذب بدن می‌شوند و ظاهر پوست فرد به حالت عادی خود باز می‌گردد.

خیر. بعد از درمان، جریان خون مسیر جدیدی برای خود پیدا می‌کند. خونی که از این رگ‌های معیوب عبور می‌کرد، اکنون در رگ‌های سالم موجود در پا جریان پیدا می‌کند.

خیر. به طور معمول برای پیشگیری از برخورد لیزر در خارج از بدن فرد، به بیمار عینک‌های ویژه داده می‌شود تا از چشمان وی محافظت کنند.

مطالعات بالینی منتشر شده نشان می‌دهند درمان لیزر درون رگی (EVLA) نرخ موفقیت اولیه ۹۸ درصدی دارند، نتایجی که در بلند مدت نیز به شکل خارق العاده ای باقی می‌مانند.

– این روش با بی حسی موضعی انجام می‌گیرد.

– نیازی به بستری یا بی هوشی کامل وجود ندارد.

– معمولا بدون درد و ناراحتی‌های بعدی انجام می‌شود.

– در یک عمل، پزشک می‌تواند هر دو پای فرد را درمان کند.

– این روش جایگزین قابل قبولی برای جراحی رگ‌های صافن محسوب می‌شود.

– واریس‌های سطحی نیز می‌توانند به طور همزمان و با کمک اسکلروتراپی همراه با سونوگرافی برطرف شوند.

– فرد به زمان مرخصی کمی نیاز دارد و این عمل مزاحمتی برای فعالیت‌های معمول خانگی و یا کاری او ایجاد نمی‌کند.

# مصرف دارو پیش از درمان نباید قطع شود، مگر این که متخصص واریس دستور دیگری داده باشد.

# نباید بلافاصله پیش از درمان به اصلاح و یا شیو موهای پا پرداخت.

# نباید یک روز قبل از درمان از مرطوب کننده استفاده کرد.

#  پیش از مراجعه به محل عمل بهتر است از شلوار گشاد استفاده کنید و حتما کفش‌های راحتی را به همراه خود ببرید.

# معمولا پیش از عمل لیزر درون رگی (EVLA) نیازی به مصرف دارو نیست. اما اگر آستانه درد بیمار پایین است، استفاده از دو قرص پاراستامول یا ایبوبروفن به همراه غذا و پیش از عمل جراحی پیشنهاد می‌شود.

⛔ درد خفیف تا متوسط می‌تواند برای دو هفته در ناحیه لیزر شده، ایجاد شود. ناراحتی‌های پس از درمان واریس پا (EVLA) باید با کمک ترکیبی از پیاده روی سبک و استراحت (به همراه بالا بردن پا) مدیریت شود، همچنین ممکن است داروهای ضد التهابی نظیر نوروفن یا ولتارن و جوراب‌های ویژه برای بیمار تجویز شوند.

⛔ التهاب وریدها یا التهاب معمولی می‌تواند در لایه داخلی مسیر رگ‌های لیزر شده ایجاد شود. این مشکلات نیز معمولا با کمک داروهای ضد التهاب یا جوراب‌های فشاری مدیریت می‌شود. در صورت وقوع چنین مشکلاتی، تماس فوری با پزشک معالج ضرورت دارد.

لخته‌های داخل ورید یکی از نادرترین عوارض درمان لیزر درون رگی (EVLA) هستند. آمبولی ریوی نیز در مطالعات علمی اشاره شده است، اما این موارد به شدت نادر هستند.

⛔ آسیب به اعصاب حسی سطحی می‌تواند در طول عمل رخ دهد اما این مشکل معمولا بعد دو تا سه هفته به حالت عادی باز می‌گردد. حفظ بی حسی در ناحیه عمل برای عمل های جراحی شایع تر است. ممکن است در زمان لیزر درون رگی، آسیب سهوی به عصب صافنوس زیر زانو وارد شود. این آسیب نیز مشکلی نادر است و به ندرت می‌تواند مشکلات حرکتی ایجاد کند.

⛔ این مشکل نیز در تحقیقات علمی گزارش شده است، اما در بین بیماران ما تا این لحظه مشاهده نشده است.

مراقبت بعد از لیزر واریس پا

مراقبت بعد از لیزر واریس پا

✅ جوراب‌های فشرده سازی کلاس دو توسط پرستار به پای فرد پوشانده می‌شوند.

✅ دستورالعمل‌های مهم پس از درمان توسط پرستار در اختیار بیمار قرار می‌گیرند، همچنین ممکن است که دستورالعمل‌ها به صورت نسخه چاپی نیز در اختیار بیمار قرار گیرند.

✅ بیمار برای انجام یک پیاده روی بیست تا سی دقیقه ای فوری فرستاده می‌شود، این کار پیش از بازگشت به خانه انجام می‌گیرد. زمانی که فرد بتواند بدون کمک و محدودیت راه برود، به وی اجازه داده می‌شود با خودرو به خانه خود بازگردد.

✅ پوشیدن جوراب فشرده سازی باید در شب اول ادامه پیدا کند.

✅ پس از این، جوراب فشرده سازی باید در طول روز و به مدت چهارده روز پوشیده شود. بیمار می‌تواند در زمان حمام یا خواب این جوراب‌ها را باز کند.

✅ پیاده روی سی دقیقه ای روزانه، باید توسط بیمار انجام گیرد.

✅ حفظ فعالیت‌های طبیعی روزانه پیشنهاد می‌شود. اما بیمار نباید برای زمان زیادی بر روی پای خود بایستد.

✅ بیمار می‌تواند به فعالیت‌های ورزشی نه چندان سخت خود ادامه دهد.

✅ از بیمار تقاضا می‌شود از سفرهای بیشتر از چهار ساعت برای سه تا چهار هفته پس از درمان، پرهیز کند. اگر سفر غیر قابل اجتناب باشد، بیمار باید در مورد اقدامات بعدی با متخصص عروق خود مشورت نماید.

✅ معمولا برای بیمار، انجام سونوگرافی دو هفته پس از درمان تجویز می‌شود. این روش به ارزیابی خروجی درمان و جلوگیری از انسداد در ورید عمقی کمک می‌کند.


دکتر رضا مطلوب متخصص عروق 

[wp_ulike]
دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب، دارای تخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی عروق و اندوواسکولار از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

نظر خود را بنویسید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. فیلد هایی که با * مشخص شده اند را باید تکمیل کنید.

زنبیل خرید