روند درمان زخم پای دیابتی در یک بیمار ۴۵ ساله [نمونه واقعی]

چند روز پیش آقایی ۴۵ ساله به نام علی، با زخم پای دیابتی بسیار عمیق و مترشحه، کاهش سطح هوشیاری و تب بالا توسط اورژانس به بیمارستان اورده شد. این زخم، به حدی عمیق بود که متاسفانه یکی از انگشتان بیمار در اثر عفونت بالا و انسداد عروق، قطع شده بود. در این مقاله روند بهبودی و مراحل درمان زخم  دیابتی این فرد مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا از روند درمان زخم پای دیابتی اگاه شوید.

من دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق، به دنبال تماس اورژانس بیمارستان سریعا روانه بیمارستان شدم. بیمار دو روز قبل در یکی از مراکز درمان زخم پای دیابتی ویزیت شده بود و توصیه به مراجعه به بیمارستان جهت بستری و درمان، مقتضی شده بود. در بدو مراجعه بیمار، سطح هوشیاری نه از پانزده (۹/۱۵)، تب ۳۹ درجه و زخم بسیار مترشحه و در حال خروج چرک داشت.

عکس زخم پای دیابتی

تب و کاهش سطح هوشیاری بر اثر ورود باکتری های زخم پا به خون و انتشار آن در بدن ایجاد شده و فشار مریض افت پیدا کرده بود؛ شرایطی که در پزشکی به ان شوک سپتیک گفته می شود.

در چنین شرایطی، تعلل در درمان بیمار دیابتی که سیستم ایمنی قوی نیز ندارد می تواند منجر به فوت شود.

اما قبل از هر چیز ببینیم بیماری دیابت از کجا می آید؟

دیابت بیماری ای است که موجب تولید انسولین ناکافی یا حساسیت پایین به انسولین می‌شود. انسولین یک هورمون حیاتی است که مسئولیت کمک به جذب گلوکز توسط سلول‌ها را بر عهده دارد. از این گلوکز برای فراهم کردن انرژی سلول‌ها استفاده می‌شود. زمانی که ایرادی در این فرآیند ایجاد گردد، قند به سلول‌ها منتقل نمی‌شود و در خون در حال گردش، باقی می‌ماند، این موضوع موجب ایجاد مشکلاتی جدی برای فرد می‌شود که که یکی از آنها، تنگی و انسداد عروق و در نتیحه ان ایسکمی و سیاه شدن پای دیابتی است.

علت سیاه شدن پا در اثر دیابت چیست؟

دوره‌های طولانی از سطح بالای قند خون می‌تواند به بخش‌های مختلفی از بدن آسیب وارد کند، یکی از بخش‌هایی که بیشترین آسیب را متحمل می‌شود، پاهای افراد است.

دو مشکل اصلی پا که در افراد دیابتی رخ می‌دهند عبارتند از: نروپاتی دیابتی و بیماری عروق محیطی

⛔ نروپاتی دیابتی

با گذر زمان، دیابت می‌تواند به اعصاب فرد آسیب وارد کند. چنین چیزی می‌تواند سبب ایجاد بی حسی در پای افراد شود.

در این حالت، افراد دیابتی به خوبی نمی توانند درد، سوزش یا عفونت را در پای خود احساس کنند و حتی ممکن است فشار ناشی از کفش‌های خود را نیز متوجه نشوند. کم شدن قدرت حواس فرد می‌تواند خطر بریدگی، جراحت و تاول را افزایش دهد.

اگر بیمار دیابتی برای عفونت‌های ایجاد شده در بدن خود، درمان‌های لازم را دریافت نکند، ممکن است با زخم‌های عمیق و قانقاریا مواجه شود. ابتلای بیمار به قانقاریا، می تواند خطر قطع عضو را افزایش دهد.

⛔ بیماری عروق محیطی

دیابت می‌تواند تغییراتی در رگ‌های خونی فرد ایجاد کند. این بیماری حتی قادر به تغییر سرخرگ‌ها نیز خواهد بود. بیماری عروق محیطی منجر به تنگ شدن شریانهای مغز (کاروتید)، کلیه، اندام های تحتانی و فوقانی می شود. این موضوع بر رگ‌های خونی که به اندام‌هایی نظیر دست و پا وارد می‌شوند، تاثیر می‌گذارد و جریان خون آنها را محدود می‌کند.

کاهش جریان خون می‌تواند به ایجاد درد، عفونت و زخم‌هایی که به سختی خوب می‌شوند، بیانجامد. اگر فرد به یک عفونت جدی مبتلا گردد، فوق تخصص زخم پای دیابتی ممکن است مجبور به تجویز قطع عضو برای فرد بیمار شود.

دیابت و قطع پا

زخم‌های پا از جمله سیاه شدن و یا قرمز شدن پای دیابتی می‌توانند عواقب ناگواری برای افراد دیابتی داشته باشند. عفونت پا در نتیجه زخم‌های پا ایجاد می‌شود، این موضوع می‌تواند به عفونت بافت‌های عمقی و التهاب استخوان (استئومیلیتیس) منجر شود. چنین عفونتی در نهایت منجر به قطع عضو فرد می شود. برای جلوگیری از قطع عضو پای دیابتی، تشخیص و درمان فوری عامل اصلی زخم ها، ضرورت دارد.

علائم زخم پای دیابتی

از جمله علائم پای دیابتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

🔴 بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن
🔴 ایجاد تاول یا زخم های دیگر بدون درد
🔴 تغییر رنگ پوست
🔴 ایجاد رگ های قرمز
🔴 زخمهایی با یا بدون عفونت
🔴 وجود چرک بر روی جوراب ها

درمان های زخم پای دیابتی چیست؟

درمان مشکلات پا در افراد دیابتی بسته به شدت وضعیت بیماری فرد، متفاوت خواهد بود. در حال حاضر روش‌های جراحی و غیرجراحی مختلفی در دسترس هستند.

# درمان غیر جراحی زخم دیابتی

جراح عروق و یا فوق تخصص دیابت، در ابتدا ممکن است برای درمان مشکلات پای دیابتی بدون استفاده از عمل جراحی تلاش کند. این روش ها، در صورتی که تنگی عروق پا را با استفاده از شرح حال و معاینه رد کرده باشد، بر اساس میزان زخم و شرایط پیشرفت بیماری، انتخاب می شوند و عبارتند از:

– تمیز کردن و پانسمان زخم‌های بیمار

– شست و شو روزانه با آب و صابون

 – انتی بیوتیک تراپی مناسب

– کنترل قند خون

– استفاده از وسایل و ابزارهایی مانند: کفش‌های طبی مخصوص افراد دیابتی

# درمان جراحی زخم پای دیابتی

زمانی که درمان‌های دیگر به طور موفقیت آمیزی منجر به رفع مشکل پا در فرد دیابتی نشوند، پزشک از روش های پیشرفته تری برای درمان سیاه شدن پای دیابتی و یا زخم های پا استفاده می کند از جمله:

– حذف بافت در حال پوسیدگی یا بافت مرده

– ایجاد بای پس (گذرگاه) عروقی برای بیماران مبتلا به بیماری عروق محیطی، این روش به هدایت جریان خون، به سمت دیگری از شریان مسدود شده کمک می کند.

– جراحی اندوواسکولار زخم پای دیابتی یا همان آنژیوپلاستی زیر زانو که با باد کردن بالون در محل تنگی یا انسداد، به بیمار کمک می‌شود. در این روش اندوواسکولار، از بالون برای باز نگه داشتن رگ‌های خونی استفاده می‌ کنند.

– قطع عضو، از یک انگشت یا بخش پنجه، گاهی از پایین پا و یا حتی بالای زانو پای دیابتی

بالون زدن رگ

همانطور که در عکس زخم پای ابتدای مقاله دیدید، میزان پیشرفت زخم در این بیمار ،بسیار زیاد بود، علاوه بر این یکی از انگشتان فرد نیز به دلیل قانقاریا افتاده بود؛ پس در چنین شرایطی، هیچ کدام از روش های غیر جراحی نمیتوانستند به تنهایی، تغییری در وضعیت بهبودی فرد ایجاد کنند.

در نهایت روش درمانی برای زخم پای دیابتی به صورت زیر انتخاب شد تا علاوه بر کنترل عفونت پراکنده در خون بیمار، از پیشرفت زخم و گسترش آن به سایر قسمت های بدن نیز جلوگیری شود.

درمان قطعی زخم پای دیابتی

۱- درمان عفونت پای دیابتی با درناژ

تخلیه ی چرک و عفونت، مهم ترین مرحله برای درمان پای دیابتی و بازگشت بیمار به حالت عادی بود. درناژ در واقع به معنای تخلیه مایعات یا ترشحات عفونی از زخم یا حفرات بدن است.

هدف اصلی چنین درمانی، کنترل عفونت های عمیق و نجات عضو دیابتی بیمار است که با تخلیه ی چرک، از بین بردن بافت های نکروز و در نهایت ایجاد یک زخم تمیز و عاری از هر گونه عفونت، انجام می شود.

پیشگیری از قطع عضو پا

توجه: دقت داشته باشید که به عنوان یک اصل در جراحی هیچ زخم عفونی را نمیتوان بست (سوچر پوست زد و زخم را کامل پوشاند)؛ زیرا بستن زخم منجر به ادامه روند عفونی به سمت بالا می شود و مانع درناژ ترشحات به خارج زخم خواهد شد.

اگر نتایج تست‌های تشخیصی همچون آنزیو نشان دهند که جریان خون ضعیف به دلیل بیماری شریانی اندام تحتانی اتفاق افتاده است و این موضوع مانع از درمان کامل زخم‌های پا می‌شود، در این شرایط، جراح عروق ممکن است یک یا چند عمل دیگر را برای افزایش مجدد جریان خون انجام دهد.

بیشتر افرادی که به بیماری عروق اندام تحتانی دچار هستند، با تغییر سبک زندگی درمان می‌شوند، مواردی نظیر: ترک سیگار، ورزش منظم، تغذیه سالم، مدیریت کلسترول و قند خون می‌توانند به درمان مشکلات عروقی بدن کمک کنند.

اما برای کسانی مانند بیمار ما که دچار چنین زخیم وخیمی شده بود، بهترین روش برای بررسی شریان های پا، اندوواسکولار زخم پای دیابتی یا همان انژیوپلاستی زیر زانو بود.

۲- اندوواسکولار زخم پای دیابتی

در عمل اندوواسکولار زخم پای دیابتی یا آنژیوگرافی پای دیابتی، یک کاتتر از طریق پوست، به داخل رگ های خونی بدن هدایت می شود تا وضعیت گرفتگی شریان ها در ناحیه ی مورد نظر جراح عروق، مورد ارزیابی قرار گیرد.

در بیمار تحت درمان، متاسفانه دو مورد از سه شریان زیر زانو به صورت کامل مسدود شده بودند. بنابراین برای درمان و باز کردن مجدد مسیر جریان خون، لازم بود تا به فکر روش موثری باشیم.

این متد چیزی نبود جز آنژیوپلاستی!

آنژیوپلاستی با کمک بالون یک عمل جراحی حداقل تهاجمی است که با استفاده از بی حسی موضعی انجام می‌گیرد. در این روش، پزشک بدون قرار دادن استنت (نوعی لوله شبکه شده آهنی که درون رگ قرار می‌گیرد و به باز ماندن آن کمک می‌کند) و به کمک بالن، مسیر عروق را مجددا باز می کند.

روش آنژیوپلاستی

توجه: بر حسب جایگاه تنگی یا انسداد، آنژیوپلاستی با کمک بالون و استنت گذاری ممکن است برای افرادی که با انواع پیشرفته مسدود شدن عروق، قانقاریا، مرگ بافت و یا زخم‌های باز بر روی پا رو در رو هستند، مناسب نباشد. در این شرایط برای درمان قطعی زخم پای دیابتی بسیاری از بیماران، استفاده از بای پس (یک گذرگاه جداگانه از رگ مسدود شده ایجاد می‌شود) تجویز می‌شود. در این عمل، جراح عروق با ایجاد یک مسیر جدید، خون را به سمت دیگری از شریان مسدود شده هدایت می کند. بدین ترتیب جریان خون در پا به شکل اولیه ی خود بازگردانده می شود.

۳- دبریدمان

دبریدمان یک فرآیند درمانی است که برای تمیز کردن بافت مرده یا عفونی شده مخصوصا بافت های موجود در زخم‌ پای دیابتی استفاده می‌شود. این فرآیند به پزشک کمک می‌کند تا به ارزیابی گسترش آسیب در بافت نرم بپردازد و با فرآیندهای مختلف، بهبودی را سرعت دهد.

برای انجام دبریدمان، متخصص عروق از یک ابزار تیز نظیر چاقوی جراحی استفاده می‌کند و با کمک آن بافت را از داخل و اطراف زخم جدا نماید. در این شرایط پزشک از محلول های ضد عفونی کننده برای شست و شوی زخم استفاده می کند. این عمل ممکن است چندین بار در طول هفته یا حتی ماه، انجام شود. 

متخصص زخم پای دیابتی بعد از دبریدمان، به کمک بانداژ استریل، زخم دیابت را پانسمان می کند. بیمار نیز بر اساس دستورالعمل هایی پس از عمل، می بایست به تمیز کردن و تعویض پانسمان خود به صورت روزانه بپردازد.

اگر این فرآیند، دردهایی را برای فرد به همراه داشته باشد، پزشک ممکن است به تجویز مسکن‌های بدون نسخه بپردازد.

معمولا در چنین شرایطی داروهایی نظیر ایبوبروفن یا استامینوفن تجویز می‏شوند.

و اما در نهایت:

عکس زخم پای دیابتی بیمار

همانطور که در عکس زخم پای بیمار دیابتی زیر مشاهده می کنید و نیز بر اساس شرح حال بیمار، میزان عفونت به اندازه ای بوده است که اگر برای درمان، اقدامی جدی صورت نمی گرفت، علاوه بر قطع اندام، جان بیمار نیز به خطر می افتاد. در ادامه مراحل بهبود زخم پای دیابتی به ترتیب نمایش داده شده است:

عکس زخم پای دیابتی
عکس زخم دیابتی
تصاویر زخم پای دیابتی
درمان عفونت پای دیابتی
درمان زخم کف پا
زخم دیابت در پای بیمار
پای دیابتی
درمان زخم و عفونت زخم دیابت

پیشگیری از زخم پای دیابتی

برای پیشگیری از مشکلات جدی پا و زخم دیابتی که می‌توانند موجب از دست رفتن انگشتان، پنجه یا کل پا شوند، پیروی از دستورالعمل‌های زیر می‌تواند کمک زیادی به بیمار کند.

✅ افرادی که در معرض خطر قرار دارند بهتر است به صورت روزانه پای خود را معاینه کنند.

بهتر است فرد پای خود را برای یافتن بریدگی، تاول، قرمزی، ورم یا مشکلات ناخن بررسی کند. می‌توانید از آینه‌های دستی برای بررسی کف پا استفاده کنید. بهتر است در صورت مشاهده ی هر چیز غیرعادی به متخصص عروق مراجعه کنید.

✅ پا را در آب ولرم بشویید (به هیچ وجه از آب بیش از حد داغ استفاده نکنید).

بهتر است بیمار توجه زیادی به تمیز نگه داشتن پا داشته باشد و پاها را با شستن روزانه تمیز نگه دارد. در این شرایط پیشنهاد می کنیم تنها از آب ولرم استفاده شود، همچنین بهتر است برای شستشوی پای خود، گرمای آب به اندازه ی درجه حرارت آن در زمان شستشوی یک نوزاد باشد!

✅ در زمان شستشو، به آرامی پای خود را بشویید.

پای خود را با استفاده از پوشش‌های پارچه ای نرم یا اسفنج شستشو دهید. بهتر است که خشک کردن پا به آرامی انجام گیرد و حتی بین انگشتان پای خود را نیز خشک کنید.

✅ پای خود را مرطوب کنید، البته از مرطوب کردن بین انگشتان پای خود پرهیز کنید.

روزانه از مرطوب کننده استفاده کنید تا بدین ترتیب مانع از خارش یا خشکی پوست خود شوید. اما دقت داشته باشید که از مرطوب کردن بین انگشتان پا پرهیز کنید، این موضوع می‌تواند منجر به گسترش عفونت قارچی شود.

✅ در زمان گرفتن ناخن‌ها احتیاط کنید.

ناخن را با احتیاط کوتاه کنید، آنها را به طور مستقیم بگیرید و گوشه‌ها را شکل دهید. از کوتاه کردن بیش از حد ناخن‌های خود خودداری کنید؛ زیرا کوتاهی بیش از حد ممکن است باعث رشد ناخن در زیر پوست شود. اگر در مورد ناخن‌های خود نگران هستید، می‌توانید توسط پزشک، ویزیت شوید.

✅ از درمان خودسرانه میخچه، کالوس، کورن، ترک و دیگر مشکلات پوستی پا، پرهیز کنید.

بریدن بافت اضافه ی پا در حمام یا استفاده از روش های خودسرانه، می‌تواند آسیب‌های جدی تری برای فرد ایجاد کند. جهت دریافت درمان مناسب حتما به متخصص مراجعه کنید.

✅ جوراب‌های تمیز و خشک بپوشید.

بهتر است هر روز جوراب‌های خود را تعویض کنید. پیشنهاد می‌شود به سراغ جوراب‌هایی بروید که به طور ویژه برای بیماران دیابتی طراحی شده اند. این جوراب‌ها لایه‌هایی اضافی دارند، معمولا بالاتر از قوزک پا قرار می‌گیرند و از فیبرهایی ساخته شده اند که رطوبت را از پوست به سمت خود جذب می‌کنند.

✅ در زمان خواب نیز جوراب بپوشید.

اگر فرد در زمان خواب، احساس سرما می‌کند، بهتر است جوراب بپوشد. هیچ وقت نباید از پدهای حرارتی یا بطری آب گرم برای پا استفاده شود.

✅ کفش‌های خود را تکان دهید و از خالی بودن آنها پیش از پوشیدن مطمئن شوید.

به یاد داشته باشید که پای افراد دیابتی ممکن است سنگ ریزه‌ها یا اجسام خارجی دیگر را احساس نکند، بنابرین همواره پیش از پوشیدن کفش‌ها به بررسی آنها بپردازید.

✅ پای خود را گرم و خشک نگه دارید.

اجازه ندهید که پای شما در زمان برف و باران خیس شود. در زمستان از کفش و جوراب گرم استفاده کنید.

✅ شاید بهتر باشد برای پای خود از مواد ضد تعریق استفاده کنید.

این موضوع خصوصا برای افرادی اهمیت دارد که بیش از حد عرق می‌کنند.

✅ هیچ وقت پا برهنه راه نروید.

از پا برهنه راه رفتن، حتی در خانه ی خود پرهیز کند. همواره از کفش یا راحتی استفاده کنید. پابرهنه بودن این خطر را دارد که ممکن است در زمان راه رفتن بر روی چیزی قدم بگذارید، یا پای خود را به اشتباه ببرید.

✅ مراقب دیابت خود باشید.

قند خون خود را در سطح کنترل شده نگهداری کنید.

✅ سیگار نکشید.

سیگار کشیدن می‌تواند جریان خون در پا را محدود کند.

✅ هر چند وقت یکبار به پزشک مراجعه کنید تا معاینات دوره ای بر روی پای شما انجام گیرد.

مراجعه دوره ای به پزشک یا جراح عروق می‌تواند به پیشگیری از ایجاد مشکلات بعدی برای افراد دیابتی کمک کند.

سوالات شایع زخم پای دیابتی

درد پا و ایجاد زخم از جمله علائم زخم پای دیابتی است. زخم پا یک عارضه ی شایع در دیابت کنترل نشده می باشد که نتیجه ی آن، از بین رفتن بافت پوست و لایه های زیرین آن است. این زخم ها معمولا در انگشتان بزرگ پا و یا زیر آنها شکل می گیرند و می توانند تا استخوان های پا را نیز تحت تاثیر خود قرار دهند.

برای درمان عفونت زخم پای دیابتی از آنتی بیوتیک استفاده می شود. در کنار آن، استفاده از ویتامین c نیز می تواند به بهبود سریعتر زخم کمک کند. آنتی بیوتیک هایی که طیف وسیعی از میکروب ها را پوشش دهند، در اولویت هستند. به عنوان چند نمونه انتی بیوتیک برای عفونت پا می توان به سیپروفلوکساسین و آنتی بیوتیک کلیندامایسین اشاره کرد

برنامه ی تغذیه ای حاوی پروتئین و ویتامین از جمله ویتامین c بالا، در اولویت است. به عنوان مثال مواد غذایی همچون: مرغ، ماهی، سبزیجات و مرکبات را در برنامه ی غذایی خود بگنجانید.

مدت زمان درمان زخم پای دیابتی، بستگی به عمق زخم دارد. معمولا از یک هفته تا سه ماه زمان میبرد تا یک زخم دیابتی، بهبودپیدا کند.

کنترل قند خون نقش مهمی در روند مثبت بهبودی زخم پای دیابتی دارد. بنابراین سطح قند خون شما همیشه باید تحت نظر باشد. استفاده از رژیم غذایی مناسب برای افراد دیابتی در این زمینه بسیار توصیه می شود.

علاوه بر میزان قند خون، کنترل عفونت محل زخم پای دیابتی نیز نباید فراموش شود. این کار توسط شست و شوی روزانه و یا دبریدمان جراحی قابل انجام است.

و در نهایت تامین مجدد خونرسانی پا توسط آنژیوپلاستی عروق زیر زانو، می تواند فرآیند بهبود زخم پا را تسریع بخشد.

به هیچ وجه بیمار نباید به صورت خودسرانه و شخصی از پر اکسید هیدروژن برای شست و شوی زخم خود استفاده کند. با این حال پزشک در شرایط خاص که زخم دچار عفونت و چرک زیاد است، می تواند پراکسید هیدروژن را به کار برد.

علت سیاه شدن انگشتان دیابتی، نرسیدن خون به این قسمت از پا می باشد. اگر خون کافی به بافت نرسد، به ترتیب با سیر زیر مواجه خواهیم شد:

۱-عدم اکسیژن رسانی مناسب

۲-از بین رفتن و مردن بافت زنده

۳-سیاه شدن انگشتان پا

تاول ها می توانند به سرعت، تبدیل به زخم هایی عمیق شوند. وجود تاول زنگ خطری برای بررسی عملکرد صحیح عروق پا محسوب می گردد که به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود.

انسداد شریان های زیر زانو و عدم رسیدن خون کافی به بافت، از جمله عواملی هستند که می توانند همچون سدی، فرآیند درمان زخم را متوقف کنند. همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، اگر اکسیژن، مواد غذایی و آنتی بیوتیک های تزریقی به همراه خون، به اندام های بدن نرسند، بهبودی میسر نخواهد شد.

در صورت وجود زخم پای دیابتی، پای خود را بر روی یک صندلی کوتاه در حمام قرار دهید. زخم پای دیابتی را فقط با آب وصابون، شست و شو دهید.

در حال حاضر هیچ پمادی برای درمان زخم پای دیابتی وجود ندارد. پماد صرفا در صورتی که پای فرد سالم ولی خشک باشد، برای چرب کردن پا و پیشگیری از زخم پای دیابتی مناسب است. توجه داشته باشید که از پماد هیچ گاه برای چرب کردن لای انگشتان پا استفاده نکنید.

تحقیقات نشان می دهد که عسل در بهبود زخم پای دیابتی موثر است. اما توجه داشته باشید که عسل باید در ابتدا استریل شود، سپس در محل زخم قرار گیرد.

بر کسی پوشیده نیست که امید به زندگی با قطع عضو، در بیماران کاهش پیدا می کند؛ با این حال نمی توان عددی برای آن متصور شد. من به شخصه بیمارانی داشته ام که حتی با وجود قطع عضو، سالها به زندگی خود ادامه داده اند.

با غربالگری بیماران شریانی محیطی که مبتلا به دیابت هستند، می توان از قطع عضو پیشگیری کرد.

گانگرن به معنی مردن بافت است که علت اصلی آن، نرسیدن خون کافی، اکسیژن و مواد غذایی به عضو بدن از جمله پا می باشد. گانگرن بر اثر انسداد عروق در بیمارن دیابتی ایجاد می شود.

غذاهایی که سبب تحریک و عصبانیت افراد می شوند، می توانند شدت نوروپاتی را نیز افزایش دهند.

زخم دیابتی یک زخم مترشحه است. برای چنین زخم هایی از پانسمان های جاذب استفاده می شود تا ترشحات زخم را جذب کرده و آن را خشک نگه دارند.

بعد از اینکه زخم ها خشک شد، می توان از  پانسمان نوین حاوی نیترات نقره، استفاده کرد.

 

بیمارستان زخم پای دیابتی

بیمارستان شهرام به عنوان یک مرکز جامع ترمیم زخم پای دیابتی با بهره مندی از پزشکان تخصصی و فوق تخصصی همه خدمات و تجهیزات مورد نیاز این بیماران را یکجا جمع اوری کرده تا روند بهبود زخم هر چه سریعتر طی شود.

کلینیک زخم پای دیابتی در تهران

کلینیک ما یکی از مراکز درمان زخم پای دیابتی در تهران است. شما می توانید با تعداد زیادی از متخصصین قلب، داخلی و جراح عروق کمیسیون پزشکی و یا جلسات مشاوره داشته باشید.

دکتر رضا مطلوب فوق تخصص زخم پای دیابتی و جراح عروق در تهران

[wp_ulike]
دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب، دارای تخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی عروق و اندوواسکولار از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

نظر خود را بنویسید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. فیلد هایی که با * مشخص شده اند را باید تکمیل کنید.

زنبیل خرید