تومور کاروتید بادی دقیقا در محل دو شاخه شدن شریان کاروتید به شریان کاروتید داخلی و خارجی پدیدار میشود. شریان کاروتید، سرخرگ اصلی در گردن است که تقسیم شده و شریان کاروتید داخلی که مسئول خونرسانی مغز است و شریان کاروتید خارجی که مسیول خونرسانی گردن و صورت میباشد، را تشکیل می دهد.

در محل دو شاخه شدن سلولهایی وجود دارند که سطح اکسیژن خون را تنظیم می کنند، تومور کاروتید بادی دقیقا از همین سلول ها منشا میگیرد و باعث عریض شدن محل دو شاخه شدن کاروتید میشود. قطر تومور از دو سانتی متر تا حتی هفت هشت سانتی متر میرسد و می تواند شریانها را دور زده و یا به آنها تهاجم کند. خونرسانی خود تومور از شریان کاروتید خارجی می باشد که در درمان اندوواسکولار و امبولیزاسیون کاروتید بادی اهمیت پیدا میکند.

تومور کاروتید بادی که به آن کمودکتوما (chemodectoma) یا پاراگانگلیوما (paraganglioma) نیز می گویند، توموری است که معمولا در یک سمت از گردن و دقیقا جایی که شریان خونی بزرگ کاروتید تبدیل به رگ های کوچکتر انتقال دهنده خون به مغز می شوند، شکل می گیرد و به مرور زمان رشد می کند.

به مجموعه سلول هایی که در اطراف این ناحیه قرار دارند، کاروتید بادی می گویند. تومور هایی که در این ناحیه ایجاد می شوند جان فرد را به خطر نمی اندازند اما ممکن است خیلی زود رشد کرده و به رشته های عصبی  و رگ های خونی کنار خود، فشار وارد کنند. در نتیجه شاهد بروز آسیب دیدگی در آن ها خواهیم بود. در برخی از موارد به جای یک تومور تکی، با چندین تومور کوچک در ناحیه کاروتید بادی مواجه می شویم.

علت ایجاد تومور های کاروتید بادی چیست؟

تومور کاروتید

تومور کاروتید بادی ممکن است در همان ابتدا علائم خاصی را در افراد ایجاد نکند، اما معمولا می توان آن را به عنوان یک ضایعه بدون درد و با رشد کم در بخشی از گردن احساس کرد. با بزرگتر شدن این تومور ، در عرض چندین سال، ممکن است شاهد بروز علائم خاصی باشیم که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • ایجاد تغییراتی در صدای فرد
  • مشکل در بلع
  • فلج جزئی یا بی حسی در زبان فرد
  • ضعف یا درد در شانه ها
  • تغییراتی در بینایی و یا افتادگی پلک
  • فشار خون بالا یا تپش قلب

سرعت رشد تومورهای کاروتید بادی بسیار کند است و یک مشکل اورژانسی به حساب نمی آیند ولی حتما باید عمل شوند چرا که امکان بدخیم شدن آنها وجود دارد. بنابراین هر فردی که به داشتن آن ها مشکوک است و یا وجود تومور در ناحیه گردن وی تایید شده باشد باید حتما جهت ارزیابی دقیق به یک جراح عروق مراجعه کند.

تشخیص تومور کاروتید بادی

زمانی که پزشک با انجام معاینه  نسبت به وجود تومور کاروتید بادی مشکوک می شود، ممکن است آزمایش سونوگرافی داپلر را جهت مشاهده دقیق تر تومور تجویز کند. علاوه بر این ممکن است از آزمایش سی تی اسکن نیز برای تایید وجود تومور در گردن استفاده شود.

تصاویر تولیدی در آزمایش ام آر آی ( MRI ) از جمله بهترین ابزارها جهت تشخیص تومورهای کاروتید بادی به حساب می آیند، چرا که توانایی تولید تصاویری با جزئیات بالا از رگ های خونی و تومورها را دارند.

آزمایش MRA نیز در واقع ترکیبی از آزمایش ام آر آی با آنژیوگرام است که به جراح عروق اجازه بررسی رگ های خونی و تومورها را می دهد. آنژیوگرام های سی تی اسکن و ام آر آی می توانند  تصاویر تشخیصی مناسب و عالی را برای تومور های کاروتید بادی ارائه دهند.

 

درمان تومور کاروتید بادی

درمان تومور کاروتید بادی

تومور های کاروتید بادی به کمک عمل جراحی یا اشعه، درمان می شوند. این موضوع بستگی به اندازه تومور، سن و میزان سلامت بیمار دارد.

معمولا جراحان عروق پیشنهاد می کنند که تومورها قبل از عمل توسط آنها، آمبولیزه شوند تا منبع تامین خون آن ها قطع گردد و در نتیجه پروسه درمانی آسان تر شود. با این کار، بیمار در حین عمل خون کمتری از دست خواهد داد.

عمل جراحی  تومور کاروتید بادی

عمل جراحی تومورهای کاروتید بادی شامل حذف تومور از بدن و ترمیم کردن هرگونه آسیبی است که به شریان کاروتید وارد شده است. یک پروسه به نام آمبولیزاسیون ممکن است قبل از عمل فرد انجام شود. 

عمل جراحی کاروتید بادی عمل حساسی است چرا که اعصاب صورت و زبان که مسئول حرکت انها هستند در ان ناحیه قرار دارند، همچنین اسیب شریان کاروتید داخلی در حین عمل میتواند عوارض ناگواری به بار آورد؛ بنابرین این عمل باید توسط جراح عروق مجرب انجام شود.

آمبولیزاسیون همراه با کاتتر چند روز قبل از عمل جراحی انجام می شود.

عمل جراحی جهت خارج کردن تومور، پس از آمبولیزاسیون انجام می شود. جراح  با ایجاد یک برش در داخل گردن، عمل جراحی باز را جهت برداشتن تومور انجام می دهد. بیمار ممکن است به یک شانت موقت نیاز داشته باشد تا خون را از طریق شریان کاروتید جابجا کند.

بسته به اندازه و موقعیت تومور، شریان کاروتید باید پس از عمل جراحی باز ترمیم شود.

گاهی اوقات یک بخیه ساده برای شریان کاروتید کافی است اما در دیگر موارد، برداشتن تومور، منجر به ایجاد یک حفره در شریان کاروتید می شود که باید حتما بسته شود. ممکن است در برخی موارد نیاز باشد تا بخش آسیب دیده به شکل کامل خارج شود. در این حالت از گرافت برای تعویض بخش آسیب دیده استفاده خواهد شد.


دکتر رضا مطلوب جراح عروق و اندوواسکولار

۰
0
دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب، دارای تخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی عروق و اندوواسکولار از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

نظر خود را بنویسید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. فیلد هایی که با * مشخص شده اند را باید تکمیل کنید.

زنبیل خرید