چسب وناسیل به خوبی می تواند علل پایه و اصلی رگ های واریسی را درمان کند تا همین موضوع، پایانی بر ناراحتی و مشکلات بیمار باشد.

همانطور که می دانید رگ های عنکبوتی و واریسی علاوه بر ظاهر بد می توانند منجر به بروز مشکلات فیزیکی در افراد شوند. افراد ممکن است در این شرایط مواردی همچون خارش، سنگینی، سوزش، تیر کشیدن، خفگی، ورم و تغییرات پوستی نظیر زخم های پا، گرفتگی شبانه پا و یا خستگی آن را گزارش کنند. این علائم و عوارض جانبی در نتیجه برگشت خون در وریدها و انباشته شدن خون در آن ها رخ می دهند.

به کمک چسب وناسیل می توان تاثیرات بد رگ های واریسی در ظاهر پوست را کاهش داد. از جمله ویژگی های خاص وناسیل می توان به این مورد اشاره کرد که فرد به بسته های کامپرس و فشرده پس از درمان نیازی ندارد. علاوه بر این، نیازی به بیهوشی نخواهد بود و فرد می تواند بلافاصله پس از اتمام جلسه درمانی، به فعالیت های روزمره خود برگردد.

چسب وناسیل توانایی درمان بیماری رفلاکس وریدی در سطوح پایین از سیستم وریدی سطحی را دارد که معمولا علت اصلی به وجود آمدن رگ های واریسی دردناک به حساب می آید.

درمان واریس با چسب وناسیل

چسب وناسیل

در اولین جلسه مشاوره، پزشک ابتدا وضعیت پای شما را ارزیابی کرده تا مشخص شود آیا گزینه مناسبی برای درمان رگ ها به کمک وناسیل هستید یا باید از روش درمانی دیگری برای شما استفاده شود؟

سیستم وناسیل از یک روش ویژه جهت درمان رگ های واریسی در بدن استفاده می کند. در این پروسه درمانی دیگر نیازی به مواد بیهوشی نبوده و ریسک های همراه با روش های مبتنی بر حرارت شما را تهدید نمی کنند. در تحقیقات انجام شده محققان توانستند امنیت و تاثیرگذاری این روش را به اثبات برسانند. نتایج مربوط به بیماران در سه پژوهش متعدد پایدار بوده اند و ضریب موفقیت ۹۷ درصدی به ثبت رسیده است.

چسب های وناسیل می توانند بدون نیاز به انرژی حرارتی، بیهوشی یا داروهای خوراکی، رگ ها را ببندند. در نتیجه بدون انجام عمل جراحی و ریسک های مرتبط با آن می توان مشکل رگ های واریسی را حل کرد.

درمان رگ های واریسی به کمک وناسیل، با تزریق مواد بی حس کننده موضعی به ناحیه مد نظر آغاز می شود. به کمک راهنمایی تصاویر سونوگرافی و امواج، پزشک جراح عروق پا یک کاتتر کوچک را به ناحیه ای از پا که رگ واریسی در آن وجود دارد، وارد می کند. این کاتتر دردی برای فرد به وجود نمی آورد و از یک نی باریک نیز کوچکتر است. حتی اگر کاتتر را در پای خود حس کنید، چیزی شبیه به یک فشار کوچک را احساس خواهید کرد. پس از این که کاتتر با موفقیت در جای خود قرار گیرد، محلول وناسیل در بخش های مختلفی از رگ تزریق می شود.

پزشک معالج از بسته ها و بانداژ های کمپرس دستی استفاده خواهد کرد تا ناحیه مربوط به رگ واریس را بپوشاند و فشار خون را مجبور کند تا مسیر خود را به رگ های سالم کناری تغییر دهد.

وناسیل شامل چه موادی است؟

چسب سیانواکریلات نوعی ماده چسبناک است که در به هم متصل کردن بافت های بدن بسیار عالی عمل می کند. هر فردی که تاکنون در خانه به شکل تصادفی دستان خود را با چسب های بسیار قوی به هم چسبانده باشد به خوبی می داند این مواد چه قدرت چسبندگی خوبی دارند.

در گذشته که چسب سیانواکریلات به تازگی معرفی شده بود، آزمایش های زیادی انجام شد تا قدرت چسبندگی این ماده به اثبات برسد. از جمله این موارد می توان به عمل جراحی کبد و بستن برش های روی پوست به جای استفاده از بخیه اشاره کرد.

اما از آن جایی که بازار چسب های قابل استفاده در خانه بزرگتر و بهتر بود، اکثر تولید کنندگان به جای تولید محصولات پزشکی و چسب های مربوط به آن، به سراغ فروش چسب های بسیار قوی و superglue رفتند. اما باز هم کاربردهای خاصی برای چسب در حوزه داروسازی و بدن انسان ها وجود دارد که سال هاست مورد توجه پزشکان و جراحان هستند.

وناسیل

وناسیل توسط دکتر راب ریب، یک رادیولوژیست آمریکایی، اختراع شده است. این پزشک از یک نوع چسب مشابه جهت مسدود کردن رگ هایی که خونریزی می کردند استفاده کرد؛ به خصوص برای مشکل آنوریسم مغزی. او وقتی دید می تواند با تزریق چسب به داخل کانال های باریک اما فشار قوی خونی با کمک تصاویر رادیولوژی، جریان خون را در آن ها متوقف کند، پس امکان مسدود سازی رگ های بزرگتر نظیر رگ های واریسی را نیز با همین روش تاکید کرد.

بدین ترتیب دکتر راب ریب، پلیمر سیانواکریلات را تولید کرد؛ این محصول یک ژل یا مایع تزریقی برای رگ ها است که پس از ورود به آن ها و قرار گرفتن در معرض مایعات، سخت می شود. او باید ترکیبی از سیانواکریلات را تولید می کرد که سفت و محکم نباشد تا بدین ترتیب رگ ها در دوره بهبود و پس از تزریق مثل میله، سفت نشوند.

در صورت استفاده صحیح و مناسب از سیانواکریلات توسط پزشکان ماهر، هیچ خطری افراد را تهدید نمی کند. به عنوان مثال جراحان عروق از جمله بهترین افرادی هستند که بهتر است تزریق چسب سیانواکریلات توسط آن ها انجام شود.

دوره پس از درمان رگ های واریسی با وناسیل

دوره مراقبتی پس از درمان برای هر فرد به نحوی طراحی می شود که پاسخگوی نیازهای وی باشد. این موضوع معمولا در جلسه مشاوره قبل از تزریق چسب وناسیل مطرح خواهد شد.

یک بانداژ کوچک در ناحیه درمانی و جایی که کاتتر وارد بدن شده بود، قرار می گیرد. این بانداژ دقیقا مشابه با زمانی است که نمونه خون از رگ هایتان گرفته می شود. پزشکان به شما دستورالعمل مربوط به تعویض بانداژ و خشک نگه داشتن ناحیه مورد نظر را ارائه خواهند کرد.

با توجه به وضعیت سلامت و بدن خود، به شما گفته خواهد شد که تا چه مدت باید استراحت کنید. با این حال بسیاری از افراد سالمی که درمان با چسب وناسیل را تجربه کرده اند، توانایی بازگشت به زندگی عادی و کارهای روزمره را بلافاصله پس از انجام پروسه درمانی دارند.

مزایای استفاده از وناسیل در مقایسه با سایر روش های درمانی

وناسیل یک پروسه امن و تاثیرگذار است چرا که در آن از حرارت استفاده نمی شود. همچنین ریسک آسیب اعصاب پایین است. از آنجایی که تنها بخش کوچکی از ماده تزریق می شود، به مرور زمان چسب در بدن حل خواهد شد.

آیا وناسیل برای من مناسب است؟

بسیاری از کسانی که رگ واریسی در بدن دارند، کاندیدای استفاده از چسب وناسیل هستند. این پروسه برای رگ های بزرگ و با ابعاد ۲ سانتی متر و بیشتر کاربرد دارد و رگ های عمیق درون پا را نیز می توان با آن درمان کرد. با این حال همه نمی توانند از وناسیل استفاده کنند؛ پس باید حتما در این زمینه توسط متخصص عروق پا معاینه شوید.

مدت زمان بهبودی پس از تزریق چسب وناسیل

با توجه به این که نیازی به بیهوشی و انجام تزریقات متعدد در این روش وجود ندارد، بیماران درد و کبودی بسیار کمی را تجربه می کنند. در نتیجه زمان مورد نیاز جهت بهبود، کوتاه است. بیماران معمولا بلافاصله پس از اتمام جلسه درمانی و با کمک بانداژ مخصوص روی زخم، می توانند به فعالیت های عادی و روزمره خود برگردند. در این شرایط نیازی به استفاده از جوراب های واریسی و پوشش کمپرس نیست اما ممکن است پزشک شما استفاده از آن را پیشنهاد کند.

در حالی که وناسیل به خوبی مشکل رگ های واریسی افراد را برطرف می کند، ممکن است مشکل مربوطه پس از پروسه درمانی دوباره پدیدار شود. جهت جلوگیری از به وجود آمدن رگ های واریسی بیشتر، باید:

✅ وزن خود را در حد مناسبی نگه دارید،

✅ فعالیت داشته باشید و

✅ برای مدت زمان طولانی سر جای خود ننشینید.

ورزش و دیابت

وناسیل و جراح عروق پا

همچون همه جراحی های اندوونوس نظیر فرکانس رادیویی ، اسکلروتراپی فوم هدایتی با سونوگرافی، TRLOP و MOCA ، وناسیل باید توسط جراح عروق پا مورد استفاده قرار گیرد و افراد عادی نمی توانند تزریق آن را انجام دهند و البته این افراد باید تسلط کافی نسبت به جراحی اندوونوس را داشته باشند.

دستورالعمل های سازمان NICE (سازمان ملی بهداشت و سلامت انگلستان) مشخص کرده اند که پروسه مذکور باید حتما توسط یک تیم انجام شود. با این حال برخی از کلینیک ها جهت به دست آوردن پول بیشتر به این موضوع دقت ندارند و به صورت انفرادی و بدون دقت بالا تزریق وناسیل را انجام می دهند.

وناسیل در چه مواردی نباید استفاده شود؟

از چسب وناسیل نباید در رگهای سطحی استفاده کرد. زیرا ترومبوز ایجاد شده در رگ باعث سفتی و برجستگی اذیت کننده بیمار می شود. همچنین از چسب وناسیل نباید در وریدهای عمقی استفاده کرد زیرا باعث ترومبوز ورید عمقی میشود و احتمال امبولی ریوی وجود دارد.

سابقه ترومبوز وریدی قبلی اثر بخشی چسب وناسیل را کاهش میدهد.

دوام تاثیر وناسیل بر رگ ها

اگر این پروسه درمانی به درستی توسط جراح عروق انجام شود، امکان شکست خوردن در آن بسیار پایین و نادر است. تحقیقات نشان داده اند که چسب به دیواره داخلی رگ متصل شده و باعث خوابیدن دو لایه رگ روی هم میشود،بنابراین برگشت خون از بین میرود.احتمال باز شدن مجدد رگ در اینده بسیار کم است.

عوارض جانبی گزارش شده

حدودا از هر ده نفر، یک الی دو نفر با مشکل التهاب وریدی ( فلبیت ) مواجه می شوند که مربوط به ورم دردناک و قرمز رنگ رگ های درمان شده است. این اتفاق در اثر التهاب به خاطر نابود شدن رگ با چسب وناسیل رخ می دهد. گاهی اوقات نیز رگ های سالم و دارای خون، جریان خود را به سمت رگ درمانی و بسته شده هدایت می کنند و مشکل التهاب رخ خواهد داد.

گاهی اوقات هم که فردی بدون تجربه کافی، پروسه درمانی را انجام می دهد و یا فردی به شکل همزمان با تصاویر سونوگرافی به وی کمک نمی کند، انتهای کاتتر به خوبی در محل مورد نظر قرار نگرفته و چسب در نواحی عمیق رگ قرار می گیرد.

با این که استفاده از وناسیل و تصاویر زنده سونوگرافی برای کاهش تعداد تزریقات مورد نیاز به رگ ها کاربردی است، اگر یک رگ ورم کرده بزرگ در سطح پوست وجود داشته باشد، باید این رگ ها را حتما از بدن خارج کرد.


دکتر رضا مطلوب جراح عروق و متخصص عروق پا

[wp_ulike]
دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب، دارای تخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی عروق و اندوواسکولار از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

نظر خود را بنویسید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. فیلد هایی که با * مشخص شده اند را باید تکمیل کنید.

زنبیل خرید