هیپرهیدروز یا همان تعریق بیش از حد یک شرایط تضعیف کننده است که معمولا حدود یک درصد از جمعیت را هدف قرار می دهد. در این شرایط افراد به حد زیادی عرق می کنند که این موضوع از لحاظ اجتماعی مشکلات زیادی برایشان به وجود می آورد. هیپرهیدروز می تواند محدودیت هایی برای حوزه کاری بیماران به وجود آورد و حتی منجر به ناتوانی آن ها شود.

بیمارانی که از هیپرهیدروز رنج می برند معمولا تعریق بیش از حد را در یک یا چندین نقطه از بدن خود، از جمله دست ها، پا، ناحیه زیر بغل و گاهی اوقات صورت تجربه می کنند.

مشکل هیپرهیدروز یا همان تعریق بیش از حد می تواند توسط عواملی همچون ورزش، استرس یا خجالت کشیدن تحریک شود و در اکثر شرایط نمی توان محرک اصلی آن را شناسایی کرد. هیپرهیدروز در بیشتر اوقات به شکل مرطوب شدن و حتی چکیدن عرق از دست ظاهر می شود و فرد نمی تواند به همین خاطر با دیگران دست دهد، با کاغذ سر و کار داشته باشد و معمولا منجر به بروز مشکلات آزاردهنده پوستی می شود.

علل بروز هایپر هیدروزیس

هنوز علت دقیق مشکل هیپرهیدروز یا همان تعریق بیش از حد مشخص نیست، اما این را می دانیم که سیستم عصبی سمپاتیک ( مسئول واکنش تهاجمی در شرایط استرسی) نقش ویژه ای در کنترل تعریق افراد دارد. ممکن است این سیستم بنا به دلایلی در برخی بیماران هیپرهیدروز بیش از حد فعال باشد.

✅درمان های غیر تهاجمی برای تعریق بیش از حد

✅تعدادی روش درمانی بدون نیاز به عمل جراحی برای هیپرهیدروز وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

✅تجویز مواد ضد تعریق موضعی

✅تجویز داروهای آنتی کولینرژیک به صورت خوراکی؛ این دارو ها می توانند انتقال جریان های عصبی بدن که مشکل ساز شده اند را تا حدی مسدود کنند.

✅یونتوفورزیس؛ در این روش درمانی از آب و همچنین جریان خیلی متوسط الکتریکی استفاده می شود تا لایه بیرونی پوست در حد میکروسکوپی ضخیم تر شود.

شایان ذکر است درمانی های بدون احتیاج به عمل جراحی هیپرهیدروز به موارد بالا محدود نمی شوند. این مورد را هم باید در نظر داشته باشید که این روش ها تا حد کمی در بهبود وضعیت بیماران موفق ظاهر می شوند و همگی دارای عوارض جانبی خاص خود هستند. تزریقات بوتاکس نیز گاهی اوقات موفقیت آمیز هستند، اما تاثیر آن کوتاه مدت بوده و هزینه زیادی دارد و ممکن است با گذر زمان تاثیر آن نیز کاهش یابد.

درمان های جراحی برای هیپرهیدروز

تقسیم کردن زنجیره سمپاتیک در ناحیه بالای قفسه سینه می تواند راهکاری طولانی مدت برای درمان مشکل تعریق بیش از حد است و پزشکان جراح نیز سال های زیادی است که به این موضوع واقف هستند. از آن جایی که سمپاتکتومی را می توان به کمک تکنیک هایی با کمترین میزان تهاجم به پوست و بدن انجام داد، تعداد بیمارانی که به سراغ آن می آیند تا حد زیادی افزایش یافته است.

سمپاتکتومی توراکوسکوپی می تواند هیپرهیدروز با درجه بسیار بالا را درمان کند و تا حد زیادی برای بیمار رضایت بخش باشد. از جمله دیگر مشکلات بدنی که معمولا می توان آن ها را به کمک این روش جراحی درمان کرد می توان به سندرم رینود اشاره کرد. برای آن هایی که نمی دانند باید بگوییم سندرم رینود می تواند منجر به بروز درد و تغییر رنگ در انگشتان دست و پا پس از قرار گرفتن در معرض تغییرات دمایی و حسی شود. سمپاتکتومی توراکوسکوپی همچنین برای درمان دیستروفی سمپاتیک نیز کارایی دارد.

سیستم تعریق بدن

سمپاتکتومی توراکوسکوپی برای درمان هیپرهیدروز

پس از امتحان کردن تمامی روش های درمانی دیگر، البته متناسب با شرایط فردی و عدم موفقیت آن ها در تغییر شرایط بیمار، پزشک معالج ممکن است درمان به کمک عمل جراحی را برای بیمار خود در نظر بگیرد. انواع مختلفی از عمل های جراحی برای درمان هیپرهیدروز وجود دارند. آندوسکوپی سمپاتکتومی قفسه سینه ( ای تی اس ) در بین این موارد بیشترین میزان تهاجم را دارد.

معمولا عمل جراحی آندوسکوپی سمپاتکتومی قفسه سینه به عنوان آخرین راه چاره در نظر گرفته می شود چرا که این روش درمانی مکرراً منجر به بروز تعریق جدی و غیر قابل برگشت در نواحی بزرگتر بدن و یا کل بدن می شود و همچنین تاثیر منفی و تضعیف کننده داشته و مشکلاتی از قبیل فشار خون شدید ، آریتمی و عدم تحمل گرما به وجود می آورد. در حقیقت بیشتر پزشکان عمل ای تی اس را به خاطر عوارض جانبی جدی که دارد پیشنهاد نمی کنند.

در عمل ای تی اس، رشته های عصبی مربوطه بریده می شوند و در نتیجه تعریق متوقف می شود. این رشته های عصبی که مسئول کنترل غدد تعریق دست ها و زیر بغل هستند در داخل قفسه سینه قرار داشته و در عمل ای تی اس مورد توجه قرار گرفته می شوند. ساخت تلسکوپ های جراحی و دوربین ها این امکان را فراهم آورده تا عمل مربوطه به کمک برش های کوچکی بر روی پوست صورت گیرد که به بهبود علائم بیماران کمک می کند.

پروسه عمل سمپاتکتومی

این عمل جراحی در حالت بیهوشی عمومی انجام می شود. یک برش کوچک پایین تر از ناحیه زیر بغل ایجاد شده و همچنین امکان جمع شدن ریه در سمتی که جراحی بر روی آن انجام می شود فراهم خواهد شد تا فضای بیشتری برای عمل باز شود. دیگر ریه شما در حالت عادی باقی می ماند و مسئولیت کامل را بر عهده خواهد داشت.

یک دوربین بر روی تلسکوپ باریکی وارد قفسه سینه می شود و رشته های عصبی مورد نظر شناسایی خواهند شد. ممکن است یک سوراخ دیگر در پوست ایجاد شود تا تجهیزات مربوط به بریدن رشته های عصبی وارد بدن شوند.

پس از قطع شدن رشته های عصبی، ریه شما به حالت عادی باز می شود و ابزار های جانبی از بدن خارج خواهند شد. گاهی اوقات یک لوله پلاستیکی تا چند ساعت پس از عمل در قفسه سینه باقی می ماند تا تمامی هوای موجود در داخل این ناحیه تخلیه شود.

انجام عمل جراحی مورد نظر بر روی هر دو سمت بدن شما می تواند به شکل همزمان و یا با فاصله زمانی صورت گیرد و پزشک جراح در این رابطه با شما صحبت خواهد کرد. این عمل را می توان در یک روز انجام داد و گاهی اوقات با یک شب بستری ماندن می توان سمت دیگر را روز بعد جراحی کرد.

سمپاتکتومی

ملاحظات قبل از عمل جراحی

قبل از این که قرار باشد این عمل جراحی را انجام دهید حتما به پزشک جراح خود در مورد شرایط زیر توضیح دهید:

_ اگر باردار هستید و یا ممکن است باردار باشید

_ داروها، ویتامین ها، گیاهان دارویی و دیگر مکمل هایی که مصرف می کنید؛ حتی در مورد مواردی که بدون تجویز تهیه کرده اید توضیح دهید

در روزهای نزدیک به عمل جراحی خود:

_ ممکن است از شما خواسته شود داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید. برخی از این ها آسپیرین، ایبوپروفن و وافارین هستند.

_ از پزشک خود بپرسید مصرف چه داروهایی را باید تا روز جراحی خود ادامه دهید

_ اگر سیگار می کشید سعی کنید این کار را متوقف کنید. در مورد نحوه ترک کردن آن از پزشک خود کمک بخواهید. سیگار کشیدن می تواند ریسک بروز برخی مشکلات نظیر بهبود یافتن با سرعت کند را افزایش دهد.

در روز عمل جراحی خود:

_ در مورد زمان متوقف کردن مصرف غذا و نوشیدنی از پزشک خود دستورالعمل بخواهید

_ داروهایی که پزشک جراح به شما گفته است را به همراه کمی آب مصرف کنید

_ در زمان مورد نظر و بدون تاخیر به بیمارستان بروید

در حین پروسه درمانی

بسیاری از افراد شب را در بیمارستان سپری کرده و روز بعد مرخص می شوند. ممکن است یک تا دو هفته درد داشته باشید. از داروهای مسکن تحت نظر دکتر استفاده کنید. ممکن است به استامینوفن یا داروهای تجویزی نیاز داشته باشید. در صورت مصرف داروهای مخدر تسکین درد از رانندگی کردن خودداری کنید.

مراقبت های بعد از جراحی سمپاتکتومی

_ محل جراحی را تمیز، خشک و پوشیده با بانداژ نگه دارید. اگر محل برش شما با بانداژ مایع پوشیده شده است نیازی به پوشش دیگری ندارید.

_ شست و شوی ناحیه و تغییر بانداژ را طبق دستورالعمل انجام دهید

_ از پزشک خود بپرسید چه زمانی اجازه دوش گرفتن و نشستن در وان را خواهید داشت

_ کم کم فعالیت های عادی روزانه خود را طبق روال سابق پیگیری کنید

جلسات بعدی معاینه و بررسی شرایط با پزشک جراح را ادامه دهید. در این جلسات، وی محل برش جراحی را بررسی می کند تا از موفقیت آمیز بودن جراحی مطمئن شود

این عمل جراحی ممکن است کیفیت زندگی افراد زیادی را بهبود بخشد اما برای همه کسانی که مشکل تعریق افراطی در زیر بغل دارند مناسب نیست. ممکن است برخی ها تعریق در نواحی دیگر را تجربه کنند که این مشکل به شکل خودکار برطرف می شود.

میزان موفقیت جراحی برای درمان تعریق بیش از حد

اما میزان ضریب موفقیت آن در متوقف کردن تعریق زیر بغل کمتر بوده و ۸۵ درصد ذکر شده است. مشکل عرق کردن با گذر زمان در افراد دوباره پدیدار می شود. در یک تحقیق طولانی مدت و ۱۵ ساله بر روی بیماران:

✅ ۹۳ درصد بهبود کامل مشکل تعریق را گزارش کردند

✅ ۶۷ درصد کاملا راضی بودند

✅ ۲۷ درصد تا حدی راضی بودند و می خواستند دوباره عمل را انجام دهند

✅ ۷ درصد اعلام کردند دیگر این عمل جراحی را انجام نمی دهند

معایب جراحی

عمل ای تی اس معمولا بسیار موفقیت آمیز است و بیشتر افراد از آن راضی هستند. اما مهم است بدانید گاهی اوقات نتیجه آن تعریق در نواحی دیگر بدن است. این مشکل معمولا بر روی قفسه سینه یا کمر بروز می کند.

این مشکل تقریبا در تمامی افرادی که عمل ETS را انجام داده باشند ظاهر می شود، در حالی که برای بیشتر آن ها یک وضعیت ضعیف و قابل تحمل بوده و از تعریق اولیه و افراطی دست ها و زیر بغل بسیار کمتر است.

می توان گفت این عمل در واقع انتقال مسیر تعریق از دست ها به نواحی دیگر بدن است و عرق کردن به شکل کامل متوقف نمی شود. در هر صد نفر یک نفر مشکل تعریق در نواحی دیگر را به شکل جدی تجربه می کند. پیش بینی این نکته که مشکل مذکور برای چه کسی پیش می آید امکان پذیر نیست و باید بدانید عمل ETS برگشت پذیر نخواهد بود.

برخی افراد گاهی اوقات متوجه تعریق در حین خوردن غذاهای تند و پر ادویه می شوند.

آیا عمل سمپاتکتومی خطرناک است؟

عمل ETS یک پروسه درمانی امن بوده و معمولا مشکل ساز نمی شود. همچون هر عمل دیگری احتمال بروز مشکلات را نباید نادیده گرفت و امکان آسیب دیدگی در داخل قفسه سینه وجود دارد. در صورت بیرون آمدن هوا یا خون ریزی باید به مدت دو روز از یک لوله مخصوص در قفسه سینه استفاده کرد. از هر صد نفر، امکان بروز مشکل افتادگی پلک (سندرم هورنر) در یک نفر وجود دارد که این مورد نیز با گذر زمان بهبود می یابد.

دکتر رضا مطلوب

متخصص جراحی عروق و اندوواسکولار

[wp_ulike]
دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب فوق تخصص جراح عروق

دکتر رضا مطلوب، دارای تخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی عروق و اندوواسکولار از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

نظر خود را بنویسید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. فیلد هایی که با * مشخص شده اند را باید تکمیل کنید.

زنبیل خرید